Szkolenia okresowe

Ewanio - z pewnością masz racje, że studnia wyższe o kierunku BHP, podyplomówka bhp i tytuł technika bhp, przedłużają ważność szkolenia dla pracowników służby bhp o następne 5 lat i w 100% na pewno tak jest. Jednak gdy wcześniej w/w osoba nie była behapowcem, to moim zdaniem, rozpoczynając pracę na stanowisku behapowca powinna zgodnie z § 15 ust. 4 w/w rozporządzenia odbyć szkolenie bhp. Powyższe potwierdza § 17 w/w rozporządzenia, który w swojej treści odnosi sie do § 15. A tak prawdę mówiąc, okresowych szkoleń dla pracowników służby bhp od 1973r przeszedłem sporo i uważam, że dają one więcej niż podyplomówka.
Na szkoleniach tych spotykają się czynni behapowcy, którzy robotę behapowca już znają i mogą na ten temat podyskutować nawet z wykładowcą. Natomiast na podyplomówce jest wyłącznie teoria i to ogólna - czystej, praktycznej roboty behapowskiej tj. praktycznego prowadzenia szeregu spraw bhp, dokumentacji (w tym prowadzenia dochodzeń powypadkowych, w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków), kontroli stanu bhp itd. - nie uczą.
Z wyrazami szacunku - Andrzej

 

Szkolenia okresowe

Cytat:Ewanio - z pewnością masz racje, że studnia wyższe o kierunku BHP, podyplomówka bhp i tytuł technika bhp, przedłużają ważność szkolenia dla pracowników służby bhp o następne 5 lat i w 100% na pewno tak jest. Jednak gdy wcześniej w/w osoba nie była behapowcem, to moim zdaniem, rozpoczynając pracę na stanowisku behapowca powinna zgodnie z § 15 ust. 4 w/w rozporządzenia odbyć szkolenie bhp. Powyższe potwierdza § 17 w/w rozporządzenia, który w swojej treści odnosi sie do § 15. A tak prawdę mówiąc, okresowych szkoleń dla pracowników służby bhp od 1973r przeszedłem sporo i uważam, że dają one więcej niż podyplomówka.
Na szkoleniach tych spotykają się czynni behapowcy, którzy robotę behapowca już znają i mogą na ten temat podyskutować nawet z wykładowcą. Natomiast na podyplomówce jest wyłącznie teoria i to ogólna - czystej, praktycznej roboty behapowskiej tj. praktycznego prowadzenia szeregu spraw bhp, dokumentacji (w tym prowadzenia dochodzeń powypadkowych, w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków), kontroli stanu bhp itd. - nie uczą.
Z wyrazami szacunku - AndrzejWitam,
W numerze 9/2007 czytelnik pyta czy musi odbyć szkolenie BHP dla służb będąc absolwentem studiów BHP i uzuskuje jednoznaczną odpowiedź, ze tak! powołują się na Art. 237(11) KP!!!! Dziwią się bardzo, ze czytelnik ma jakiekolwiek watpliwości! Bzika można dostać!

wypadek "lekki"

proszę o podpowiedź w następującej sprawie: pracodawca zatrudnia 15 osób (branża:instalacje sanitarne). jak dotąd korzysta z usług zewnętrznej firmy zajmującej się BHP (szkolenia wstępne, instruktaż ogólny) natomiast sam przeprowadza szkolenia stanowiskowe majac do tego odpowiednie uprawnienia. Na budowie zdarzył się wypadek w którym pracownik potknął sie i upadł na rusztowanie w skutek czego doznał stłuczenia żeber. Co powinien zrobić w tej sprawie pracodawca? Czy ma obowiązek informować Państwową Inspekcję Pracy? ( z tego co wiem to jest obowiązek informowania o wypadkach ciężkich, śmiertelnych i zbiorowych). Ten nie kwalifikuje się pod żaden z nich. Czy należy zwoływać zespół powypadkowy, jeśli tak, to kto powinien wchodzić w jego skład? Czy należy sporządzać dokumentację powypadkową?

wypadek "lekki"

Cytat:proszę o podpowiedź w następującej sprawie: pracodawca zatrudnia 15 osób (branża:instalacje sanitarne). jak dotąd korzysta z usług zewnętrznej firmy zajmującej się BHP (szkolenia wstępne, instruktaż ogólny) natomiast sam przeprowadza szkolenia stanowiskowe majac do tego odpowiednie uprawnienia. Na budowie zdarzył się wypadek w którym pracownik potknął sie i upadł na rusztowanie w skutek czego doznał stłuczenia żeber. Co powinien zrobić w tej sprawie pracodawca? Czy ma obowiązek informować Państwową Inspekcję Pracy? ( z tego co wiem to jest obowiązek informowania o wypadkach ciężkich, śmiertelnych i zbiorowych). Ten nie kwalifikuje się pod żaden z nich. Czy należy zwoływać zespół powypadkowy, jeśli tak, to kto powinien wchodzić w jego skład? Czy należy sporządzać dokumentację powypadkową?


Witam - Katarzyno, jeśli nie jest to wypadek ciężki, to do PIP i prokuratury nie musisz zgłaszać. Natomiast jeśli chodzi o dokumentacje powypadkową, to dobrze by było natychmiast zgłosić ten fakt do firmy BHP, która was obsługuje a oni sobie z tym poradzą. Przy czym do zespołu powypadkowego zakład będzie musiał wybrać przedstawiciela załogi, który z behapowcem (z firmy) dokona ustaleń okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.
Powodzenia - Andrzej.

 

wypadek "lekki"

czyli rozumiem, że dokumentację powypadkową i tak należy sporządzić bez względu na rodzaj wypadku. A czy sam pracodawca może wychodzić w skład zespołu powypadkowego? i odchodząc od tematu wypadku, czy zatrudniając 15 osób powinien już zatrudnić pracownika służ BHP? Doczytałam się również (Rozp.Dz. Ust Nr 115 Poz. 744 §3), że „okoliczności i przyczyny wypadku (który nie jest wypadkiem ciężkim, śmiertelnym ani zbiorowym) ustala zespół powypadkowy w którego skład wchodzi pracownik służb bhp oraz oddziałowy społeczny inspektor pracy.” Jak to się przekład na ten konkretny przypadek?

wypadek "lekki"

Katarzyno - Dokumentację powypadkową, w tym: protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, a następnie statystyczną Kartę wypadku (Z-KW) należy sporządzić bez względu na rodzaj wypadku przy pracy. Z tego też powodu proponowałem zgłosić i zlecić to firmie, która obsługuje wasz zakład. Na sporządzenie protokółu powypadkowego, w tym ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku jest 14 dni i nie należy z tym zwlekać.
Ponieważ wasz zakład zatrudnia tylko 15 osób, to nie ma obowiązku tworzenia służby bhp i z tego powodu twój pracodawca dobrze zrobił zlecając czynności służby bhp uprawnionej (wyspecjalizowanej) firmie. Jeśli natomiast Twój pracodawca posiada takie kwalifikacje i uprawnienia oraz zakwalifikowany jest do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż 3 kategorię ryzyka, to przy zatrudnieniu 15 osób może w/w czynności (powypadkowe) dokonać przy udziale przedstawiciela pracowników.
Katarzyno, z tego co piszesz wnioskuję, że posługujesz się rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28.08.1998r w spr. ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. nr 115 poz. 744) , do którego nie wniosłaś poprawek i z tego powodu zadajesz pytania, na które znajdziesz odpowiedź w poprawkach do tego rozporządzenia. Ponadto zapoznaj sie szczegółowo z Art. 237.11 Kodeksu pracy, to uzyskasz odpowiedź na pozostałe pytania dot. organizacji służby bhp.
Powodzenia - Andrzej.

Właściwie sporządzony protokół?

Witam,
mam pytanie co do właściwego sporządzenia prokołu.
1. Poszkodowany zgłosił wypadek 02.02.2008r.Nie został sporządzony protokół, ponieważ inspektor sobie odpuścił. Ponownie poszkodowany dopomniał się o sporzadzenie dokumentacji 01.09.2008 r. ?Tym razem inspektor bhp zabrał się do roboty.Zebrał wyjasnienia poszkodowanego i świadka.
Ale w trakcie odszedł na emeryture i sprawę przejął 10.10.2008 r. inny inspektor bhp i zebrał pozostałą dokumentację.
Jaką datę ma wpisać w rubrykę w protokóle ..zespół powypadkowy dokonał w dniach..od..do...ustaleń dotyczacych....? Datę 1 zgłoszenia?
1. Czy w pkt.5 protokółu chodzi o przyczynę zewnętrzną (co wskazać przy skręceniu nogi na schodach, a co np. przy zawale mięśnia secowego)?
Czy możecie mi wskazać miejse gdzie poczytam jak własciwie sporządzić protokół i pkt. po pkt. będą objaśnienia.
Nigdy wczesniej tego nie robiłem:-)

Statystyczna karta wypadku

Witam. Mam wielka prośbe czy możecie podpowiedzieć gdzie znajdę dokumenty do sporządzenia dokumentacji powypadkowej w formie elektronicznej, szczególnie chodzi mi o statystyczną karte wypadku. Odziedziczyłem niezły bałagan po poprzednim BHP-owcu i wszystko mam w formie papierowej i z lat bardzo odległych. Za pomoc dziękuję.

Statystyczna karta wypadku

Cytat:Witam. Mam wielka prośbe czy możecie podpowiedzieć gdzie znajdę dokumenty do sporządzenia dokumentacji powypadkowej w formie elektronicznej, szczególnie chodzi mi o statystyczną karte wypadku. Odziedziczyłem niezły bałagan po poprzednim BHP-owcu i wszystko mam w formie papierowej i z lat bardzo odległych. Za pomoc dziękuję.


WITAM ZAJRZYJ DO MOJEGO CHOMICZKA TAM JEST NA 100%. Zakładka BHP formularze bhp POZDRO YOCK

Jakie rejestry, dokumenty?

Jestes bhpowcem?
Chyba nie ma gotowego wykazu.
Przeczytaj dokladnie rozporzadzenie w spr. sluzby bhp i wszystkie akty prawne zwiazane bezposrednio z nasza "dzialka". Tu znjadziesz co nieco:
http://www.ciop.pl/612.html

Czeka Cie duzo czytania.
W aktach prawnych jest wyraznie napisane czy i (jesli w ogole) jakie rejestry trzeba prowadzic. Duzo zalezy od rodzaju dzialalnosci i wystepujacych zagrozen/narazen.
Na pewno trzeba prowadzic rejestr wypadkow przy pracy. I przechowywac dokumentacje powypadkowa 10 lat.

Specjalista ds. BHP / Health & Safety Manager - Holandia

Globetek Ltd. to polsko-brytyjska firma rekrutacyjna specjalizująca się w wyszukiwaniu pracowników dla firm sektora energetycznego, organizacją testów kwalifikacyjnych dla wybranych zawodów, spotkań z pracodawcą oraz kompleksową opieką nad pracownikami podczas pobytu za granicą. Dla naszego Klienta poszukujemy kandydatów na stanowisko:

Specjalista ds BHP / H and S Manager - kontrakt w Holandii

Rozpoczęcie pracy: 02.01.2009

Opis stanowiska wraz z zakresem obowiązków
-nadzór nad pracami pod kątem BHP
-nadzór nad dokumentacją pracowników w zakresie dopuszczeń lekarskich i kartoteki BHP
-prowadzenie szkoleń pracowników wynikających z przepisów i wymogów BHP
-udziały w Komisjach powypadkowych oraz przygotowanie dokumentacji powypadkowych
-inne prace i działania związane z budową a wynikające z wymagań BHP i Ochrony Środowiska

Wymagania stawiane kandydatom
• wykształcenie wyższe / posiadane uprawnienie
• doświadczenie w pracy na: budowach kotłów (elektrownie, spalarnie), lub remontach kolumn destylacyjnych, lub pracach na obiektach petrochemicznych.
• język niemiecki w stopniu bardzo dobrym

Oferujemy

• Pomoc we wszelkich formalnościach związanych z rozpoczęciem pracy.
• Stawka 2500 euro netto na miesiąc

Forma kontaktu
Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie szczegółowego CV, wraz z klauzulą o ochronie danych osobowych, w języku polskim i angielskim na adres:
grzegorz.lamot@globetek.pl
lub kontakt telefoniczny pod numerem:
+48 32 786 96 52

Profesjonalne usługi BHP i PPOŻ - Poznań


Firma BHN świadczy profesjonalne usługi w zakresie BHP i PPOŻ.

Nasza oferta to m.in:

* szkolenia bhp wstępne i okresowe
* ocena ryzyka zawodowego
* opracowanie dokumentacji – instrukcje, zarządzenia, procedury
* kontrole, analizy, audyty BHP
* szkolenia ppoż.
* kontrole, audyty i analizy ppoż.
* opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego obiektu
* przeprowadzenie postępowania powypadkowego
* inne usługi w zakresie BHP i PPOŻ do uzgodnienia

Języki w których świadczymy usługi to polski i angielski.

Działamy głównie w Wielkopolsce, jednak chętnie uczestniczymy też w ciekawych projektach na terenie całej Polski.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: Ciekawe szkolenia i obsługa BHP PPOŻ Poznań, Wielkopolskie

Późniejsze zgłoszenie wypadku

Witam, czy jeśli okazało się, że pracownik uległ wypadkowi przy pracy, ale zgłosił ten fakt dopiero po miesiącu (cały czas od tego zdarzenia jest na zwolnieniu lekarskim, choć był w międzyczasie w firmie m.in podstęplować legitymację, ale nic nie powiedział wtedy o zdarzeniu) to jest to podstawa do rozpoczęcia podstępowania powypadkowego (nawet jeśli nie zgłosił tego od razu, a przecież mógł). Uraz jest widoczny. Czy jest to wszystko wg Was wiarygodne, czy ZUS po przedstawieniu dokumentacji nie będzie się czepiał, że komisja tak późno rozpoczęła postępowanie, bo nikt nie zgłosił tego niezwłocznie (nikt nie zgłosił do działu BHP, ani sam pracownik, ani przełożony. Jak uważacie drodzy koledzy.

Późniejsze zgłoszenie wypadku

Cytat:Witam, czy jeśli okazało się, że pracownik uległ wypadkowi przy pracy, ale zgłosił ten fakt dopiero po miesiącu (cały czas od tego zdarzenia jest na zwolnieniu lekarskim, choć był w międzyczasie w firmie m.in podstęplować legitymację, ale nic nie powiedział wtedy o zdarzeniu) to jest to podstawa do rozpoczęcia podstępowania powypadkowego (nawet jeśli nie zgłosił tego od razu, a przecież mógł). Uraz jest widoczny. Czy jest to wszystko wg Was wiarygodne, czy ZUS po przedstawieniu dokumentacji nie będzie się czepiał, że komisja tak późno rozpoczęła postępowanie, bo nikt nie zgłosił tego niezwłocznie (nikt nie zgłosił do działu BHP, ani sam pracownik, ani przełożony. Jak uważacie drodzy koledzy.


Witam - Różanio, ja osobiście w takich przypadkach żądam od poszkodowanego zgłoszenia na piśmie. Wówczas data wpływu na tzw. dziennik jest datą zgłoszenia wypadku od której "biegnie" 14 dni. W protokole powypadkowym daję małą wzmiankę wyjaśniającą przyczynę tak późnego zgłoszenia wypadku. Jeśli chodzi o widoczny uraz, to wybacz ale nie musi on pochodzić z wypadku przy pracy - to i inne niejasności w tym przyczynę tak późnego zgłoszenia wypadku musisz ustalić. Dopiero po przyjęciu wyjaśnień od poszkodowanego i informacji od świadków będziesz mogła (zespół) ustalić, czy zdarzenie o którym zgłosił poszkodowany rzeczywiście jest wypadkiem przy pracy. A może i nie jest, a widoczny uraz miał zupełnie inne podłoże, co poszkodowany obecnie chce naciągnąć na wpp.
Powodzenia - And rzej

Saint Gobain

W polsce angielski dla bhp'powca jest potzrebny jak.... W końcu pan manager ma sekretarkę z nogami ażdo szyi i ta w końcu może mu przetłumaczyć nasze wypociny. Co? Może dokumentację powypadkową będziemy po angielsku robić? Ja tam mogę po chińsku, bo i tak nikt po mnie się rozczytać nie może.

Saint Gobain

Cytat:W polsce angielski dla bhp'powca jest potzrebny jak.... W końcu pan manager ma sekretarkę z nogami ażdo szyi i ta w końcu może mu przetłumaczyć nasze wypociny. Co? Może dokumentację powypadkową będziemy po angielsku robić? Ja tam mogę po chińsku, bo i tak nikt po mnie się rozczytać nie może.bardzo dobre

Specjalista ds. BHP i ppoż.

Dla naszego Klienta, producenta opakowań, poszukujemy osób na stanowisko:
specjalista ds. BHP i p.poż.

Nr ref.: MB/BHP/1008
Praca: stała
Miejsce pracy: Siemianowice Śląskie

Zakres obowiązków:

przeprowadzanie audytów i przeglądów warunków pracy w zakresie BHP i p.poż.
inicjowanie działań usprawniających funkcjonowanie firmy w zakresie BHP i p.poż. oraz opracowywanie nowych instrukcji i procedur z zakresu BHP
koordynowanie badań czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy
prowadzenie szkoleń z zakresu BHP
prowadzenie i sporządzanie dokumentacji powypadkowej
opracowywanie i aktualizacja oceny ryzyka zawodowego

Wymagania:

wykształcenie wyższe kierunkowe. Studia podyplomowe w zakresie BHP będą dodatkowym atutem
min. 3 letnie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku w firmie produkcyjnej
znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację
rzetelność i odpowiedzialność
bardzo dobra organizacja pracy
komunikatywność i umiejętność pracy w zespole

Nasz Klient oferuje:

stabilne warunki zatrudnienia
pakiet szkoleń
atrakcyjne wynagrodzenie

Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie swojego CV wraz z listem motywacyjnym i zaznaczonym nr referencyjnym oraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na adres:
monika.boron@pl.randstad.com telefon 32 608 94 86

http://www.randstad.pl

Odmowa zatwierdzenia raportu przez pracodawce

Witam - Obowiązek sporządzania analizy stanu bhp spoczywa nie na pracodawcy tylko na pracowniku służby bhp. W związku z tym pracownik służby bhp na podstawie odpowiednich materiałów i dokumentów sporządza analizę, która przedkłada pracodawcy. Pracodawca może ją zatwierdzać ale nie musi - jego broszka.
Osobiście taką roczną analizę po jej sporządzeniu omawiam i przedkładam oficjalnie pracodawcy na Komisji BHP. Pracodawca jak chce może z moim zdaniem polemizować, co zostaje ujęte w protokóle z posiedzenia komisji bhp i do niego należy decyzja co dalej z tą analizą zrobić.
Ponieważ analiza oparta jest na: dokumentacji powypadkowej, wynikach badań i pomiarów środowiskowych, protokółach i zaleceniach pokontrolnych wewnętrznych i zewnętrznych organów kontrolnych, w tym wystąpieniach, nakazach i decyzjach PIP i PIS wynikach przeglądów stanowisk pracy i innych dokumentach - to nie widzę powodu, dla którego stanu faktycznego pracodawca nie chciałby zatwierdzić. Przecież jest to syntetyczny materiał na podstawie którego należy formułować odpowiednie wnioski oraz podejmować decyzję w celu ograniczenia bądź likwidacji zagrożeń oraz poprawy warunków pracy.
Nawet jeśli np. ze względów na brak środków finansowych nie zrealizowano szkoleń czy też badań środowiskowych itd. to w takiej analizie należy to wykazać - niech pracodawca wie, że w tym przypadku złamał prawo bo skąpił na to pieniędzy.
Przypominam - analizę stanu bhp ma obowiązek sporządzić służba bhp, a co dalej z tym zrobi pracodawca, to jego sprawa.

!!!!!!!!!!! TERAźNIEJSZOść I PRZYSZłOść BHP !!!!!!!!!!!!!!!

chcialabym zwrócic uwagę po raz kolejny na posty nie w temacie panie Biger.

Moj post dotyczył przyszłości służby bhp. Oto co było pierwotnie na stronie

SPECJALISTA ds. BHP:

- opracowuje Ocenę Ryzyka Zawodowego,
- opracowuje zarządzenia dyrekcji w sprawach BHP
- opracowuje regulaminy pracy/socjalne/odzieżowe,
- prowadzi szkolenia oraz opracowuje programy szkoleniowe
- opiniuje instrukcje stanowiskowe,
- sporządza dokumentacje powypadkową
oraz wiele innych dokumentów...

Nawet nie wiedziałam, że to pana strona.. ot tak przez przypadek znalazłam i chciałam się podzielić z forumowiczami. Miło jednak, że jest reakcja autora. Wiele mozna sie przy okazji nauczyć, prawda?
A pan jak zwykle pisze nie w temacie....

* pan celowo z małej litery
* proszę zauważyć, że "pisanie" kieruję do Bigera - nie zalogował sie pan bowiem jako Przemysław Stręk, więc o to samo proszę w imieniu reszty forumowiczów. Mamy swoje nicki

Czy społeczny inspektor pracy może sporządzić protokól powyp

W firmie w trakcie nieobecności BHP-owca zdarzył się wypadek. Pracodawca zlecił sporządzenie dokumentacji powypadkowej SIP spoza zakładu na umowę zlecenie. Czy SP ma uprawnienia do sporządzenia takiego protokołu, w skład zespołu powypadkowego nie wszedł żaden BHP-owiec, a nawet kierownik działu.

Czy społeczny inspektor pracy może sporządzić protokól powyp

Cytat:W firmie w trakcie nieobecności BHP-owca zdarzył się wypadek. Pracodawca zlecił sporządzenie dokumentacji powypadkowej SIP spoza zakładu na umowę zlecenie.


Może mnie uda się rozszyfrować sytuację:

agapro chyba jest behapowcem z tego zakładu. Miała pecha, że wyjechała i zdarzył się wypadek. Dzielny pracodawca nie chciał ściągać behapowca z urlopu (bo trzeba zwrócić koszty np. powrotu całej rodziny z Chorwacji ), więc do sporządzenia protokołu najął dozorcę nocnego z baru który sąsiaduje z zakładem pracy. Ten dozorca (człowiek po podstawówce) zasłużony działacz związkowy został wybrany Społecznym Inspektorem Pracy w barze. Sporządzony został protokół który nawet ZUS-owskie urzędniczki wprawił w osłupienie i zakłopotanie dlatego teraz wyszedł problem.
Zaznaczam, że są to tylko i wyłącznie moje przypuszczenia, które nie muszą odpowiadać prawdzie!

Obowiązek zgłoszenia wypadku do zusu

To zależy jak to jest "ustawione" w firmie. U mnie np. ja jako bhp załatwiam wszelkie sprawy dot. odszkodowań w związku z wypadkami przy pracy. Równie dobrze mogą to być kadry, ale po co skoro bhp ( zespół powypadkowy) sporządza dokumentację.

Dokumentację przesyła sie do ZUS po zakończeniu leczenia i rehabilitacji wyłacznie na wniosek poszkodowanego.
Bez takiego wniosku nie możesz wysłać dokumentów, bo ZUS Ci je odeśle.

Tak się kończy nierzetelność i stronniczość...

Fakt błędnego, nierzetelnego, niepoprawnego sporządzenia dokumentacji powypadkowej (ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku) przez ZESPÓŁ powypadkowy nie miał ŻADNEGO wpływu na zdarzenie. Tzn. na powstanie wypadku.

A tylko (i aż) tyle mozna zarzucić ZESPOŁOWI.

Inną kwestią jest natomiast działanie słuzby bhp jako takie.....
Z tym, że TU mowa wyłącznie o złych ustaleniach ZESPOŁU.

Czy każdy wypadek ucznia wymaga całej dokuamntacji?

W zwiazku z faktem, iż załapałem się na "małe bhp" w szkole mam kilka pytań do Szanownych forumowiczów:

1. Czy oprócz protokołu powypadkowego ucznia należy koniecznie sporządzać dodatkową dokumentacjcję tj. protokól wyjasnień od świadka wypadku, szkice z miejsca wypadku itd. (w dokumentacji wypadkowej szkoły nie spotkałem się z czymś takim)
2. Jeżeli jest obowiązek wysłuchania świadka wypadku ucznia, czy stosujecie jakieś specjalne formularze, czy można to zrobić na druku takim jak przy wypadkach pracowników?

Byłbym również bardzo wdzięczny za ewentualne podesłanie mi wszelkich materiałów dotyczących spraw bhp w szkole.
Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc

Czy każdy wypadek ucznia wymaga całej dokuamntacji?

Cytat:W ocenie NIK przyczyną ww. uchybień był niewłaściwy podział obowiązków, według którego rejestr wypadków prowadzony był przez sekretarza Szkoły, a protokoły
powypadkowe sporządzane były przez zespół w składzie: inspektor bhp (przewodniczący zespołu) i pedagog szkolny.Hmm..i co w tym złego ? Rozporządzenie mówi, że rejestr prowadzi Dyrektor. Ten Dytektor robi to rękoma sekretarza, i co

Zespół niezgodny ?
Pytam jaki powinien być prawidłowy podział obowiazków

Fakt jednak pozostaje faktem, że często nie wypełnia się starannie rejestrów i jak nie wiadomo co wpisać to nie wpisują nic.

Jedno co wynika z tego pisemka to fakt, że każdy wypadek wymaga dokumentacji.

wynagrodzenie chorobowe

nowa kobieta od naliczania płac w mojej fimie, każe sobie przekazywać protokół powypadkowy ponieważ uważa ze tylko mając go w reku może wypłacić 100% chorobowego twierdzi, że określa to wyraźnie Ustawa zasiłkowa z 2005 z późniejszymi zmianami (Dz.U nr 10 z 2005,poz.71)

Natomiast moim zdaniem wystarczy notatka ode mnie, że wypadek był, nr protokołu i że został uznany, ewentualnie notatka z tyłu zwolnienia.

w ustawie zasiłkowej nie piszą że musze przekazać protokół kadrowej, moim zdaniem jest ochrona danych osobowych i nie powinna mieć wglądu w dokumentację BHP

CO WY NA TO??

wynagrodzenie chorobowe

Cytat:
w ustawie zasiłkowej nie piszą że musze przekazać protokół kadrowej, moim zdaniem jest ochrona danych osobowych i nie powinna mieć wglądu w dokumentację BHP

CO WY NA TO??protokoł powypadkowy wiadomo kto otrzymuje itd. Również uważam, ze nie ma takiego prawa owa kadrowa sobie "zyczyć". i również jako poszkodowana (odpukać ) nie chciałabym, zeby ktoś jeszcze czytał sobie moją dokumentację med. (a wiadomo, że załączniki sa integralna częścią protokołu)
no i Magdalenko. Jesli nie ma podstawy prawnej to nie trzeba.
a jesli chodzi o pismo, to moze niech podpisuje je dodatkowo pracodawca, zatwierdzający protokół?

Wypadek- jak wypełnić protokól powypadkowy

Witam.

Mam kilka pytań co do wypełnienia Protokołu powypadkowego:

1) czy wypełniany protokół może być w wersji czarno-białej czy musi być wydrukowany w kolorze?

2) jaki wpisać kod zawodu ( pkt 3 protokołu ), dla pracownika który jest zatrudniony jako pracownik fizyczny

3) w pkt 8 protokołu czym się różni wypadek "indywidualny" od "powodującego czasową niezdolność do pracy", no bo jeśli wypadkowi ulegnie jedna osobą to można powiedzieć ze jest to wypadek 'indywidualny" ale później przecież dostanie L4 na powiedzmy kilka dni więć jest to " czasowa niezdolność do pracy"... może to ktoś wyjaśnić,

4) czy w skład zespołu powypadkowego musi wchodzić BHP-owiec, czy może go sporządzić np 2 kierowników itp ?

5) czy dokumentacja po wypadkowo; protokół + protokół z przesłuchania świadka + oświadczenie poszkodowanego to jest wszystko czy może trzeba coś jeszcze dodać do tego?

Wypadek drogowy/w pracy/

Dzień dobry wszystkim !
Zwracam się o rade do kolegów forumowiczów w związku z wypadkiem drogowym który opisałem na forum w dniu 16.05.06 r. Prośba jest następująca : szpital odmówił wydania opini o stanie poszkodowanego,
poszkodowanego nie można przesłuchać, z powodu braku kontaktu z otoczeniem. Polcja również nie chcr wystawić żadnego dokumentu z miejsca zdarzenia /notatki / Ale najważniejsze i komiczne jest, że pracodawca z żoną zabraniają sporządzać dokumentacji powypadkowej, a jeżeli już by była to chcą umieścić opis rozbitego pojazdu i zdjęcie pojazdu który znajduje się w warsztacie naprawczym. Co ja mam robić jak postąpić w takiej sytuacji jaką przedstawiłem kolegom. Zapomniałem dodać że właściciel chce żebym ja jako bhp-owiec ocenił zniszczenie pojazdu. Przecież ja nie jestem biegłym. Inspektor Pracy już był w firmie i zalecił sporządzenie dokumentacji a własciciele odmawiają . Proszę o wskazówki jak mam w tym przypadku postąpić i jak sporządzić protokół powypadkowy. Sprawę proszę traktować na Cito, proszę o szybką odpowiedż. Pozdrawiam
Gieniu

wypadek ucznia

Witam!
Mam pytanie (dla wielu pewnie oczywiste), czy z wypadku ucznia sporządzamy tylko protokół powypadkowy (RMENiS z 31.12.2002 w spr.bhp w szkołach...), czy również statystyczną kartę. Jak w ogóle powinna wyglądać procedura (jakie dokumenty) sporządzać dla wypadku ucznia?
Dziękuję za pomoc

wypadek ucznia

W naszym mieście jest taki twór jak Zarząd Oświaty w którym jesteśmy z koleżanką zatrudnieni jako behapowcy . Razem obsługujemy wszystkie placówki oświatowe na terenie miasta . Jeżeli chodzi o nawał pracy to odpowiem tak - przez 7 lat pracowalismy intensywnie aby doprowadzić do odpowiedzniego poziomu dokumentację BHP ( rejestry, wypadki , ryzyko zawodowe , regulaminy , instrukcje itp.) . Obecne hula to na niezłym poziomie. Kontrole PIP nie mają większych zastrzeżeń. Jeżeli chodzi o wypadki uczniów to mamy wypracowany system zgłaszania do nas wszystkich zdrzeń . Wypadek piszemy , gdy rodzic ucznia dostarczy opinię lekarską z opisem urazu . Piszemy wszysko od zwichnięć , stłuczeń aż do poważnych urazów. Często są też wypadki zbiorowe ( np. gdy zderzy się dwóch uczniów na wf lub biegając po korytarzu ) . Rodzice często znają się na przepisach i domagają się protokołów powypadkowych . Obsługujemy również pracowników szkół ( nauczycieli i obsługę ) w zakresie wypadków i szkoleń oraz dokonujemy raz w roku wszystkie placówki .
Jeżeli chodzi i ilość wypadków to rekordowo było 320 wypadków uczniów i 25 pracowników w jednym roku . Pozdrawiam .

wypadek za granicą

Cytat:witam, mam przypadek gdzie pracownik firmy polskiej doznał wypadku w oddziale zagranicznym firmy. Co w takiej sytuacji, mam tam jechać i wyjaśniać przyczyny i okoliczności wypadku? czy robią to po swojemu wg prawa panującego w tym państwie bhp - owcy. Co z protokołem powypadkowym?Ja uważam, że jeżeli to Wasz oddział za gronicą, to do Was nalezy obowiązek obsługi w zakresie BHP. I myslę, że Ty winneś wyokonać dokumentację. Firma Wasz wykonuje usługi, kierownictwo napewno jest polskie to i bhp-c winien być z Polski. Zagranica czeka tylko i wyłącznie na wykonanie zadania i przekazania pod klucz.
Chyba dobrze rozumię, o ile dobrze to sprecyzowałaś w pytaniu.
m
Przepraszam za wyrazy Wasz, Wy, ale innych w biegu nie mogłem znaleść.

niezbędnik bhp-owca w wordzie;)

- inżynierka napisał/a:
Mam do sprzedania płytkę bhp.
Zawartość płytki:

08.Protokół przesłuchania poszkodowanego w wypadku przy pracy
09.Protokół przesłuchania poszkodowanego, świadka, biegłego

Koleżanko, nie mam ochoty przeglądać całości, ale czy Ty to aktualizujesz???

- to sa dwa odrębne dokumenty, każdy bhp-owiec wie jakich ma użyć zgłaszając wypadek do Urzędu statystycznego i ZUS-u. Zainteresowanych proszę o kontakt na priv a nie forum

Ja powiem tak. Te druki napewno sa nieaktualne i zastapily je inne ale jakie i kiedy nie powiem bo to twoja plyta i twoj biznes Widze ze myslisz pojecia postepowania powypadkowego i jego zalacznikow z dokumentami do ZUS. Jak na moje oko nie masz pojecia o tym co sprzedajesz i posiadasz nieaktualne druki. Mimo wsyzstko twoj biznes, zycze powodzenia , moze znajdzie sie jakis jelen i kupi.

PS. niesmiac sie z podyplomowcow BHP i technikow bhp z kazdych innych mozna bo nie mam innych tytulow

wypadek!

aisim25, powiadom inspektora bhp a bardziej firmę Adecco.

W przepisach o postępowaniach powypadkowych
§ 7. 1. Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, który miał miejsce na terenie innego zakładu pracy, dokonuje zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę poszkodowanego, w obecności przedstawiciela pracodawcy, na którego terenie miał miejsce wypadek.
2. Pracodawca, na którego terenie miał miejsce wypadek, w którym została poszkodowana osoba nie będąca jego pracownikiem, jest obowiązany w szczególności:
1) zapewnić udzielenie pomocy poszkodowanemu,
2) zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób określony w § 2 ust. 1,
3) zawiadomić niezwłocznie o wypadku pracodawcę poszkodowanego,
4) udostępnić miejsce wypadku i niezbędne materiały oraz udzielić informacji i wszechstronnej pomocy zespołowi powypadkowemu ustalającemu okoliczności i przyczyny wypadku.
3. Na wniosek pracodawcy poszkodowanego pracownika pracodawca, na którego terenie miał miejsce wypadek, może ustalić okoliczności i przyczyny wypadku, a następnie dokumentację powypadkową przekazać pracodawcy poszkodowanego pracownika. Pracodawca ten zatwierdza protokół powypadkowy w trybie określonym w § 12.

Tylko należałoby się zastanowić czy ten przepis ma zastosowanie (czy autor miał na myśli) dla tymczasowych pracowników jak w przypadku o który pytasz.
Rozmawiaj z Adecco
powodzenia

wypadek w pracy:-) cd...

Powiem moze tak, Elu, (vel inne nicki) niepotrzebnie ten sarkazm.
Jeśli potrzebujesz wyroków sądu na potwierdzenie tego, ze nie masz racji to słuze, poszukam w Leksie.
Nie jesteś wyrocznią i nieomylną osobą za którą mam wrażenie się uważasz.
I takie własnie Twoje podejście do wszystkiego pozwala rozpoznać Ciebie niezależnie pod jakim nickiem będziesz występowała.

A to, że pani od bhp w szkole nie ma doświadczenia i jest być mozę niedouczona nie zwalnia jej od odpowiedzialności za to co robi, to po pierwsze, a po drugie nikt ( ja też) nie powiedział, ze zaraz trzeba na miecze czy noże walczyć. Ale skoro poszkodowany wystosował prośbę do dyrektora szkoły i otrzymał odpowiedź negatywną, to jak myślisz czy chciał z kimś walczyć na miecze?
Elu zanim coś napiszesz , zastanów się nad tym.

Wiesz, mam trochę doświadczenia w pracy bhp i zrobiłam nie jedną dokumentację powypadkową zarówno wypadków przy pracy jak i w drodze do pracy i jakoś nigdy jak do tej pory nie musiałam wędrować po sądach ani "walczyć" z ZUSem.

Prosze o pomoc!!!

skalar9 Zacznij jak napisał Michał do powiadomienia przełożonego
o zaistniałym zdarzeniu wypadkowym najlepiej na pismie.
W ciagu 14 dni komisja wypadkowa powołana przez pracodawcę ma sporzadzić dokumentację wypadkową, przesłuchać Ciebie jako poszkodowaną, świadków wypadku. Następnie spisuje Protokół powypadkowy, z którym Ciebie ma zapoznać, jeżeli się z nim zgadzasz to podpisujesz, jeżeli nie masz prawo wnieść do protokołu swoje uwagi.
Po sprostowaniu protokołu podpisujesz, następnie w ciagu 5 dni zatwierdza pracodawca. Po skończonym leczeniu, możesz wystapić o ubieganie się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wypłacane przez ZUS.
Co do dzwigania - przepisy Rozporządzenie Rady Ministrów a dnia 10 września 1996 roku w sprawie wykazu prac wzbronionym kobietom z późniejszymi zmianami.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000r
w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych Dz.U.26 poz.313 z 2000r.
Jeżeli coś nie jasne to pytaj.
pozdrawiam elżunia

dokumenty

Cytat:jakie dokumenty dla kontroli PiP powinien miec do przdłożenia BHP w 20 osobowej firmieW sumie to to, w co IP będzie chciał zajrzeć... ale tak mniej więcej:

-rejestry wypadków, szkoleń, pomiarów
-badania lekarskie, szkolenia bhp
-ewidencja i przydział odzieży roboczej
-ocena ryzyka zawodowego
-instrukcje bhp
-wykaz prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby
-prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej

może również:

-polecenia pokontrolne i powypadkowe
-wykaz maszyn i urządzeń podlegających pod UDT
-wykaz środków i substancji szkodliwych, niebezpiecznych lub rakotwórczych.

Wszystko zależy od profilu działalności, bo można by jeszcze mnożyć...

ZUS IWA

Kiedys zostaną sami rozliczeni za takie traktowanie (Ci co wymyślili takie praktyki).
Bo całego ZUSu to sie nie da. Zbyt duże bagno zeby przez nie przejsc. Ale osuszyć sie da każde.
Dlaczego Stowarzyszenie ogólnopolskie BHP nie reaguje na taki incydenty albo jakies nasze przedstawicielstwo w rządzie. Ministerstwo Pracy powinno to uregulowac a nie zajmowac sie wymyślaniem niepotrzebnych ustaw (np ostanie zmiany w dokumentacji powypadkowej)..... ale to wszystko Ci sami złodzieje i biurokraci.

wypadek przy pracy i inne

Serdecznie Witam wszystkich forumowiczów !
Dzisiaj z prośbą,pomóżcie jak mam postąpić w takiej sprawie. Dzisiaj zadzwoniła włascicielka pewnej firmy z propozycją sporządzenia dokumentacji powypadkowej jej pracownika. Zapytałem ją w rozmowie telefonicznej kiedy nastąpiło zdarzenie wypadkowe w jej firmie. Odpowiedziała mi że w ostatnim dniu lutego tj.29.02.08 r. Na pytanie a dlaczego po tak długim czasie odpowiedziała że tak jakoś wyszło a teraz ZUS prosi ją o dokumentacje powypadkową poszkodowanego a ona nie ma i trzeba było by sporządzić.Poszkodowany nadal jest na zwolnieniu lekarskim. Prawdopodobnie rozerwał się wąż a on próbował ręką zakryć i olej dostał się pod skóre. Co mam róbić poradzćie i pomóżcie. Druga prośba,jaki jest obowiązujący druk karty szkolenia wstępnego i stanowiskowego ja stosuje tą która była podana na forum bhp natomiast inspektor PIP UWAŻA ŻE JEST ONA NIEDOBRA I NIEWAŻNA GDYŻ BRAK NA NIEJ w dziale szkolenie stanowiskowe, że zapoznano z oceną ryzyka zawodowego pracownikaa na poprzednich tego zapisu brak.
Inna sprawa , PIP-owiec uparcie twierdzi że w pkt. 5 protokółu powypadkowego po przyczynach, gdzie jest wpis nieprzestrzeganie przez pracodawce naruszenia przepisów i zasad bhp,trzeba pisać jakie przepisy naruszył pracodawca ja uważam że jeżeli ktoś za narzędzie pracy ma nóż i ulegnie urazowi to co mam napisać że pracodawca dał mu nóż , a on sobie krzywde zrobił tym nożem to trochę bzdura ,inaczej by było gdyby urządzenia i maszyny były niesprawne i o tym wiedził pracodawca. Proszę o rozstrzygnięcie tych kwesii o których pisałem wyżej.
Gieni

Błąd w protokole

Zostało przeprowadzone postepowanie powypadkowe osoby , która uległa wypadkowi przy prcy. Dokumentacja została wysłana do ZUS. W skierowaniu do ZUSu zostało napisane ze poszkodowany jest zatrudniony na podstawie umowy o prace i miał odprowadzane składki. Wczoraj dopiero okazało się ze osoba jest zatrudniona na umowe zlecenie ale miała opłacane składki wypadkowe. Czy za tą pomyłka mogą isc jakiej konsekwencje dla bhp-owca??

wina umyślna czy rażące niedbalstwo?

Cytat:Pani nie ma szans nawet przed sądem Współczuję, ale trza być twardym


Nie mów hop!
Jestem przekonany, że jak ta Pani pójdzie do sądu to ma duże szanse na wygraną.
Udowodnienie winy wyłącznej przed sadem jest bardzo trudne, natomiast udowodnienie, że istniały inne przyczyny (bezpośrednie lub pośrednie) wypadku które były niezależne od poszkodowanej jest zdecydowanie łatwiejsze.
Często sie zdarza, że zespół powypadkowy nie zauważa przyczyn które są mało istotne, lub wręcz niedostrzegalne. Nieraz jest tak, że przyjęte w zakładzie zwyczaje uznawane są za normę i dlatego nikt nie zwraca uwagi na sprzeczność takiego zwyczaju z przepisami lub zasadami bhp. Takim przypadkiem jest opisywany przez ewanię brak nadzoru lub niewystarczający nadzór. Można sprawdzić czy ORZ została prawidłowo przeprowadzona. Sąd pewnie też poprosi o dokumentację maszyny - może się okazać, że przeglądy nie były realizowane w terminie lub w związku z jakimś niedopatrzeniem maszyna ta nie mogła być eksploatowana. Zakładam, że pracownica ta miała wszystkie wymagane szkolenia, uprawnienia i badania. A i instrukcje obsługi tej maszyny miała pod ręka przez cały czas.
Tego typu przykłady można mnożyć, a wystarczy tylko jeden a zostanie wykluczona wina wyłączna.

DAM PRACE Specjalist ds. BHP / Inspektor ds. BHP

Firma z siedzibą w Katowicach, poszukuje pracownika na stanowisko Specjalisty ds. BHP/ Inspektora bhp w pełnym wymiarze czasu pracy (umowa o pracę).

Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna m.in. za:
* nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawnych w zakresie BHP
* prowadzenie szkoleń i instruktaży BHP
* ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz opracowywanie
dokumentacji powypadkowej
* bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych
Od Kandydatów oczekujemy:
* wykształcenia wyższego o specjalności BHP lub studia podyplomowe w zakresie BHP
* znajomości języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację
* znajomości przepisów BHP, PPOŻ
* prawa jazdy kat B
* samodzielności

Mile widziane osoby z doświadczeniem oraz znajomością branży budowlanej.

CV prosimy przesyłać na adres: bhp2@op.pl

Kiedy przedawnienie wypadku?

witam
po prostu sporządzać dokumentację powypadkową
pracodawca niech powoła zespół, w którego składzie się znajdziesz.......
z dniem powołania zespołu zaczynacie sporządzać dokumentację........
jeśli zgłoszenia nie było, to zgłoszenie załatwiasz teraz, jeśli było....... to uzasadniasz opóźnienie - brak pracownika służb bhp

do czego KONIECZNE uprawnienia/firma zewnętrzna

Behapik, domyslam się, że tak może być i tak prawdopodobnie będzie - stąd polecenie zajęcia się tymi kwestiami.
czynniki biologiczne u nas nie wystepuja na szczescie, ale podejrzewam, ze zmienily sie jeszcze inne rzeczy - bede sie w to wgryzac pozniej - na razie wystarczy mi wiedza, ze nie ma przeciwskazań, ze osobą ktora oceni ryzyko bede ja

Grzesieczek, u nas osoby o funkcji 'specjalista BHP' nie ma i być nie musi. to że ocene ryzyka u nas w firmie potrzebuje BHPowiec z firmy, z która wspolpracujemy wiem, bo sie o to upomina pytanie dotyczylo osoby ktora taka ocene przeprowadza.

pozostają jeszcze kwestie:
- obowiązku współpracy z drugim przedsiębiorstwem (narzuconej art. 208 KP), tzn czego możemy od siebie nawzajem wymagać, jakie informacje musimy udostepniać, a jakich nie mamy obowiązku, no i jakie działania podjąć, wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu (cytat z ustawy), ustalić zasady współdziałania uwzględniające sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników. Jak to zrobić, gdy ma sie do czynienia z osoba, która nie tyle utrudnia wspolprace, co jest niemiła, nieuczynna i ogólnie ma nas gdzies?

do czego oprócz szkolen i dokumentacji powypadkowej musimy zatrudnic specjalistę?

wszystkim dziekuje za zainteresowanie i odpowiedzi

bhp na umowe zlecenie w firmie zatrudn. 200 os

Cytat:witam,
czy w firmie zatrudniającej 200 osób, gdzie nie wystepują żadne czynniki niebezpieczne, może być zatrudniony spec. ds bhp na umowę zlecenie.
Jego zadania: szkolenia wstępne, okresowe, przeglądy bhp, sporządzanie dokumentacji powypadkowej, ocena ryzykaodp. nie.

pozdr.
Worker

n-10

Cytat:Bez N-10 ZUS nie przyjmie dokumentacji powypadkowej. Ponadto musi się tam znaleźć zapis, że leczenie i rehabilitację zakończono bądź leczenie zakończono rehabilitacja nie była konieczna.


... do celów odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lekarz wypełnia druk N-9 i ten wypełniony druk załącza się do dokumentów przekazywanych do ZUS natomiast druk N-10 wypełnia zakład pracy w porozumieniem z pracownikiem służby bhp i załączany jest do dokumentów składanych do ZUS w chwili ubiegania się o np. zasiłek rehabilitacyjny , rentę itd.
Ostatnio N10 popularny jest przy udzielaniu zasiłku rehabilitacyjnego - kobietom w ciąży ...

protokol ustalenia okolicznosci i przyczyny wypadku przy pra

Cytat:Jest sposób na zdobycie przykładowego protokołu, tylko kumasie nie przekazuj tego dalej.
1.Rozejrzyj się po okolicy
2. Wybierz zakład budowlany lub tartak
3. Skontaktuj się z tamtejszym bhp-owcem
4. Pokaż mu pękatą torebkę
5. Poproś o ksero protokołu ostatniego wypadku, dane osobowe niech zamaże
6. Po odmowie zacznij od punktu pierwszego


Witam - niezbyt ładnie jest odgrzebywać stare sprawy (posty) ale myślę, że pkt. 4 powinien mieć zmienioną treść, na - Pokaż mu zawartość pękatej torby.
Przecież kota w worku nie kupuje się. A swoją drogą, co to za behapowiec, który nie potrafi sporządzić podstawowej dokumentacji powypadkowej. Kiedyś wystarczył kurs dla prac. służby bhp. Teraz musi mieć specjalistyczne wykształcenie w tej dziedzinie. No i czego tam uczą.

CO PO STUDIACH BHP ? POMÓŻCIE!!! :(((

Cytat:Witam
........Jestem w trakcie studiów podyplomowych z zakresu BHP. Jako, że jesteś jeszcze w trakcie studiów to napiszę swoje zdanie :
- Nie rozumiem jak jeden z przedmówców może uważać, że wiedza przekazana na studiach jest słabej jakości? W końcu jest program, który należy zrealizować. Rozumiem, że mogło chodzić o to, że będzie tej wiedzy za mało, lub jest ona mało praktyczna, ale właśnie to jest czas, który pozwoli Ci się dowiedzieć jak najwięcej, tak żebyś nie musiała już z pełnymi kwalifikacjami pytać o podstawy: co mogę robić po studiach bhp, jak sporządza sie protokół powypadkowy, nie wiem jak sporządzić "orz" etc.
- poza tym to nieprawda, że mamy branżę, w której lepiej sobie poradzimy. Pewnie, że są zakłady pracy, w których nie zatrudnią Cię na stanowisku samodzielnego pracownika służby bhp, ale nie należy się bać próbować sił tam, gdzie chcesz się czegoś nauczyć. (i tak jak wcześniej napisano, pod okiem kogoś doświadczonego). Zwłaszcza, ze będziesz mieć dostęp do dokumentacji powypadkowej, analiz, protokołów przeglądu itd. Może podczas pisania pracy dyplomowej nastaw sie na praktyczne ujęcie wybranego tematu? Wtedy potencjalny pracodawca (bo wcześniej możesz dowiedzieć się, czy czasem nie będą potrzebować kogoś do współpracy) zauważy Twoją pracowitość
Znam osobiście ludzi, którzy poszli na tzw. głęboką wodę, po podyplomówce i radzą sobie bardzo dobrze. No i całe życie bhpowskie to nauka.
I tak jak na początku wykorzystaj ten czas jak najlepiej !
Powodzenia!!!!

szkolenie - warsztaty

czy sie mylę, czy też bez żadnej przerwy w ciągu tych 8 godzin szkolenia wychodzi trochę ponad 28 minut na jedno zagadnienie? Łącznie z warsztatami

"Warsztaty prawidłowego przygotowywania dokumentacji BHP
o Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego – tworzenie raportów „krok po kroku” zgodnie z Dz. U. Nr 49, poz. 330
o Przygotowanie kompletnej dokumentacji powypadkowej według Dz. U. z 2006 r. Nr 215, poz. 1582
o Instruktaże stanowiskowe – samodzielne tworzenie instrukcji stanowiskowych oraz programów obowiązkowych szkoleń dla pracowników, zgodnie z wymaganiami PIP i PIS"

i jeszcze

"Praktyczne warsztaty szkoleniowe, w czasie których uczestnicy nauczą się interpretować najnowsze zmiany w przepisach oraz zdobędą praktyczne umiejętności dotyczące postępowania powypadkowego, przygotowywania oceny ryzyka zawodowego oraz dostosowania zakładu pracy do nowych przepisów."

W sumie... teraz szybko żyjemy. Możemy stracić 7 kg w tydzień z dietą - cud, nauczyc się obcego języka w kilka tygodni cud - metodą, to czemu nie moglibyśmy w ciągu 8 godzin nauczyć się byc służbą bhp... Teraz to jest luksus, 8 godzin i po krzyku, taki szczęśliwy uczestnik szkolenia - cud wszystko umie A niektórzy, pewnie ci mniej pojętni, to latami dochrapywali się wiedzy...

A może by się tak wziąć za organizację takich ekspresowych szkoleń...? "Wszystko o substancjach niebezpiecznych w czasie jednej przerwy śniadaniowej" "Auditor wewnętrzny, zewnętrzny, Pełnomocnik systemów zarządzania wg norm ISO 9001, 14001 PN-N-18001 i BS OHSAS w jedno popołudnie"

zatrudnię inspektora bhp w koszalinie lub słupsku

INSPEKTOR DS. BHP – w niepełnym wymiarze czasu pracy (do uzgodnienia)

OCZEKIWANIA:

• wykształcenie min. średnie kierunkowe w zakresie bhp,
• praktyczna znajomość przepisów BHP,
• min. roku doświadczenia na stanowisku inspektora bhp (doświadczenie w branży gastronomicznej mile wiedziane),
• prawo jazdy kat. B, gotowość do odbywania podróży służbowych,

ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI:
• monitorowanie potrzeb szkoleniowych z zakresu bhp i przeprowadzanie szkoleń wstępnych z zakresu bhp,
• udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków, sporządzanie dokumentacji powypadkowej i prowadzenie rejestrów wypadków,
• przeprowadzanie kontroli warunków pracy i przestrzegania przepisów bhp,
• sporządzanie analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy ,
• inne obowiązki określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z dnia 18 września 1997r.).

OFERUJEMY:

• pracę bardzo dynamicznie rozwijającej się firmie
• otwarte, nastawione na ludzi środowisko pracy
• możliwość awansu i rozwoju zawodowego
• atrakcyjny system premiowy

osoby zainteresowane proszę o kontakt mailowy mag-pn-bhp@wp.pl

Praca - Specjalista ds bhp

Międzynarodowa firma transportowa - „PRP"
Sp. z o.o. w Polkowicach poszukuje kandydata na stanowisko

Specjalisty ds. BHP
Polkowice

Zadania:
przeprowadzanie wstępnych i okresowych szkoleń Bhp,
przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz opracowywanie dokumentacji powypadkowej,
prowadzenie i ewidencjonowanie badań środowiska pracy,
udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy,
bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych

Wymagania:
Wykształcenie wyższe w kierunku BHP,
min. 2 lata doświadczenia zawodowego w służbie Bhp ( w sporządzaniu protokołów wypadkowych),
uprawnienia do przeprowadzania szkoleń,
prawo jazdy kat. B oraz własny samochód,
znajomość obsługi programów z pakietu MS Office,
dyspozycyjność, samodzielność i dobra organizacja pracy,
mile widziana znajomość języka niemieckiego

Oferujemy:

atrakcyjne warunki pracy i płacy oraz pakiet dodatkowych świadczeń zdrowotnych.

Zainteresowanych prosimy o przesłanie CV na adres e-mail:

polkowice@ricoe.pl

Z dopiskiem: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie danych Osobowych Dz. U. nr 133 poz. 883 z póżn. zm. )

wypadek przy pracy

Cytat:mam prośbę czy ktoś może mi krok po kroku napisać jak postępować w razie wypadku przy pracy pracoenika zatrudnionego na umowę o pracę, a jak postępować gdy wypadek przydazyl sie osobie prowadzącej działalność gospodarczą.
Dopiero zaczynam zajmować si sprawami bhp i potrzebuję zeby mi ktoś prostu powiedział co po kolei robic z gory dziekiA jaka szkole bhpowska skonczyles?
Pisalam juz kiedys, ze podobne prosby mialam w realu od swiezo upieczonych absolwentow podyplomowki bhp
Co z tego, ze jakis nawiedzony nalozy im w glowy cala mase mąąąąądrej teorii, skoro po otrzymaniu dyplomu taki wyuczony czlowiek staje przed podstawowa czynnoscia bhpowca jak dziecko we mgle....
Zal mi ich bylo, wzielam do chaty i zrobilam cwiczenia praktyczne, ot tak - z dobrego serca...

mpawlun - tutaj troche trudno jest wytlumaczyc caly tok postepowania. Podstawy masz w rozporządzeniu. Reszte przerobisz (moze z nasza pomoca, jesli bedziesz jej potrzebowal) juz na konkretnym przykladzie, jak bedziesz musial to zrobic....
A najlepiej znajdz jakiegos doswiadczonego bhpowca tam gdzie mieszkasz i popros o instruktaz.

A ja ponawiam swoj glos wolającego na puszczy:
"STUDENCIIIII, TWARDO ŻĄDAJCIE zajęc warsztatowych, wlasnie z prowadzenia calego postepowania i tworzenia dokumentacji powypadkowej, z oceny ryzyka, oceny warunkow pracy itp....
Teorie zawsze sobie znajdziecie - jak nie w Googlach, to w ksiazkach...
Rzuceni na gleboka wode musicie miec chociaz wyobrazenie o tym, JAK i CO i KIEDY zrobic....

Daj znac, jak bedziesz mial do "postepowania" konkretny wypadek....
A poki co - powodzenia!

Wypadek - złamanie nasady dalszej przedramienia

Cytat:Witam jako nowy BHP - mam kilka pytań, na które jak możecie proszę odpowiedzieć:
1) Kiedy muszę zgłosić taki wypadek do ZUS-u- z tego co mi wiadomo dopiero po dokumencie N-9 i orzeczeniu lekarza?
2) Czytałem na forum, że cięzkie wypadki zgłaszane są po 5 dniach od zdarzenia. CZy ten wypadek kwalifikuje się i czy dalej jest taki termin?
3) Protokół powypadkowy - Czy może podpisać zastępca dyrektora czy on musi go podpisać?

Z góry dziękujęwitam
1 - całą dokumentację składasz do zusu tylko i wyłącznie na wyraźną prośbę pracownika i po zakończeniu leczenia, czego potwierdzeniem jest druk N - 9, zwróć tylko uwagę, czy jest w nim zapis że leczenie zakończono, bo inaczej zus nie przyjmie dokumentacji lub wstrzyma do uzupełnienia, pamiętaj że N - 9
2 wypadki ciężkie zgłasza się w trybie natychmiastowym 9ale to już było na forum) ja osobiście nie uważam aby była potrzeba klasyfikacji tego urazu jako ciężki - rehabilitacja pewnie będzie długa, ale uznała bym go jako lakki
3 może jeżeli prezes jest niedostępny, chyba ze nie ma stosownego upoważnienia
pozdrawiam

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku

Witam! Ja mam "do zrobiebia" 2 wypadki które miały miejsce pod koniec sierpnia. Są to lekkie wypadki, po których poszkodowani nawet nie byli na zwolnieniu. Też dopiero zaczynam przygodę z BHP dlatego proszę o małą pomoc.
1. Poszkodowani nie ubiegają się o odszkodowanie czyli mam tylko dać im po egzemplarzu protokołu powypadkowego,jeden zostawić do dokumentacji i koniec??
2 co ze statystyczną kartą wypadku po tak długim już czasie od wypadku??

wypadek w pracy

Według mnie jest to typowy wypadek przy pracy twój dział bhp po otrzymaniu zgłoszenia ma obowiązek w ciągu 14 dni przeprowadzić dochodzenie powypadkowe czy tej pani się podoba czy nie. Jeżeli chodzi o świadków na pewno, któraś z życzliwych koleżanek którą podasz, że była świadkiem zdarzenia potwierdzi że do skaleczenia doszło w pracy bo o to tylko chodzi, żeby była nagłość zdarzenia czyli do wypadku doszło podczas zmiany roboczej. Pani z bhp do sporządzenia protokołu wypadkowego potrzebuje zeznań poszkodowanego czyli twoich, które podpisujesz jeżeli uważasz, że czegoś nie napisała to nie podpisuj i będzie zmuszona dopisać to co jej zeznasz następnie zeznania świadka wystarczy, że będzie wzmianka że wypadek stał się w pracy i zaświadczenie od lekarza, że był uraz. Po sporządzeniu protokołu wypadkowego, który sporządza zespół powypadkowy czyli bhpowiec i przedstawiciel załogi zostajesz z nim zapoznana i musisz go podpisać. Jeżeli uważasz, że w protokole jest stwierdzona nie prawda masz prawo do wniesienia swoich uwag na oddzielnym załączniku do protokołu, który będzie jego integralna częścią. Następnie dokumentacja jest wysyłana do zusu, który ma 3 miesiące na rozpatrzenie protokołu i jedna kopia dla ciebie. Przy wypadku przy pracy masz 100% płatne chorobowe Jeżeli będą robili ci z tego tytułu problemy to zgłoś problem inspekcji pracy zrobią im kontrolę to szybko przejrzą na oczy. Pozdrawiam i powodzenia

wypadek w drodze do pracy czy wypadek w pracy??

do Agnieszki J: mam 14 dni na sporządzenie protokółu ( do 30.10. br). Jestem już po wyjąsnieniach poszkodowanego. W najbliższym czasie jak trafie na zmiane świadków, spisze ich wyjasnienia i z zespołem powypadkowym dokonamy dalszych czynności (m. in. pkt 5). Dodam, że dopiero rozpoczynam studia podyplomowe i pracuje pod kierunkiem specjalisty ds. bhp ale, że chcę się dowiadywac różnych rzeczy z wielu źródeł zadawałem pytania Państwu.

do Beatki: mam do wglądu dokumentację wypadkową, która jest prowadzona w firmie ale mimo to zapoznam się z objaśnieniami.

Jestem pod wrażeniem tego fora, rewelacja

ubezpieczyciel rząda protokołu

W dokumentacji powypadkowej, w której jest wpisana "przyczyna po stronie Pracodawcy" Pracodawca jest stroną (nie tylko Pracownik) i może nie chcieć, (bo nie musi, bo nie ma przepisu) przekazywać protokołu do jakiegokolwiek Ubezpieczyciela.
Ponieważ Spec. ds. BHP m.in. ma doradzać stronie Pracodawcy, to ja podpisuję, że dane zdarzenie było wypadkiem przy pracy i nic więcej.
Więcej może podać Pracownik, jeżeli chce.

Pozdrawiam,
MP

Wypadek pracownika z Urzędu Pracy

Kontaktowałem się osobą od BHP w Urzędzie Pracy. I z tego co ta osoba mówiła wynika że ja robię protokół powypadkowy podpisuje mój szef i wszystkie dokumenty przesyłam do Urzędu Pracy i oni już z ZUS-em załatwiają resztę.
PROSZĘ O KOMENTARZ

A jeszcze mam jedno pytanie czy ktoś mi może podpowiedzieć ile czasu ma pracownik na zgłoszenie wypadku. Ja wiem że ma to być niezwłocznie ale coraz częściej zdarzają mi się sytuacje iż pracownicy zgłaszają po tygodniu lub 1 - miesiacu. - co wtedy brać od nich jakieś oświadczenia czemu zgłaszają dopiero teraz? - proszę o jakieś sugestie

Zarobki w BHP

Prowadzenie spraw BHP w firmach W zależności od liczby pracowników, zagrożenia oraz częstotliwości kontroli (większość usług w cenie obsługi) Od 250 zł + 22% VAT miesięcznie
Ocena pracy na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy 100 zł + 22% VAT
Ocena ryzyka zawodowego(komplet: chemia, fizyka, biologia) Od 200 zł + 22% VAT
Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie Od 200 zł + 22% VAT
Opracowanie dokumentacji powypadkowej Od 250 zł + 22% VAT
Kontrola zakładu pracy pod kątem bhp, uczestniczenie podczas kontroli zakładu pracy przez Państwową Inspekcję Pracy i Inspektorat Sanitarny 50 zł / godzina+ 22% VAT
Doradztwo z zakresu BHP Od 200 zł + 22% VAT

Zarobki w BHP

Cytat: Prowadzenie spraw BHP w firmach W zależności od liczby pracowników, zagrożenia oraz częstotliwości kontroli (większość usług w cenie obsługi) Od 250 zł + 22% VAT miesięcznie
Ocena pracy na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy 100 zł + 22% VAT
Ocena ryzyka zawodowego(komplet: chemia, fizyka, biologia) Od 200 zł + 22% VAT
Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie Od 200 zł + 22% VAT
Opracowanie dokumentacji powypadkowej Od 250 zł + 22% VAT
Kontrola zakładu pracy pod kątem bhp, uczestniczenie podczas kontroli zakładu pracy przez Państwową Inspekcję Pracy i Inspektorat Sanitarny 50 zł / godzina+ 22% VAT
Doradztwo z zakresu BHP Od 200 zł + 22% VAT


Sprawę Twoich uprawnień do posługiwaniaq się tym tytułem poruszaliśmy w innym wątku.
Na Twoim miejscu nie eksponowałbym się ze świadczeniem takich usług albo nawet zszedł do podziemia może.
Świadczysz usługi formalnie nie mając do tego uprawnień
Cytat:Art. 23711. [Służba bhp]
§ 2. Pracodawca – w przypadku braku kompetentnych pracowników – może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy.


.

WKL

Po ostrym urazie akustycznym należy rozpocząć leczenie NIEZWŁOCZNIE - max do 7-10 dni od urazu. Potem można już liczyć tylko na pomoc Bożą. Żeby nie wyglądało to tak strasznie większość ostrych urazów akustycznych na całe szczęście wraca do normy ( mniej lub więcej ).

Co do dokumentów orzeczniczych.
1. Po urazie zgłosić sie do lekarza ( powinien dokonać stosownych wpisów, należy posługiwać sie książeczką zdrowia żołnierza zawodowego albo poprosić o ksero z dokumentacji którą prowadzi ambulatorium albo o inny dokument z pieczątka lekarza)
2. meldunek do dowódcy
3. wszczęcie postępowania przez inspektora BHP, zakończone protokołem powypadkowym ( muszą być zeznania dwóch świadków do jego napisania )
4. Wyżej wspomniany inspektor przesyła dokumenty do WSzW i tam wydają Weryfikacje prawną urazu
5. Prosi się dowódcę o skierowanie na WKL i z wszystkimi dokumentami wypisanymi powyżej zgłasza się do WKL ( żołnierze służby zasadniczej po 3 miesiącach, żołnierze zawodowi po 6 miesiącach )
Wyjątki od reguły: żołnierz służby zasadniczej odchodzi do cywila przed 3 miesiącami należy go orzekać przed odejściem z wojska
Żołnierz służby zasadniczej lub zawodowej wraca z misji orzekamy też przed zakończeniem 6 miesięcy.

Co jeszcze???????

Sprawę można załatwić po przylocie z misji ale czas to pieniądz. Trzeba nalegać na miejscu, należy się jak psu buda.

Odpopwiedzialnośc uczelni

Witam, potrzbuję podpowiedzi co zrobić, aby niczego nie przeoczyć. Piszę w skrócie: Na początku marca podczas egzaminów na uczelni spadłam ze schodów doznając wielodłamowego złamania nasady i przynasady kości udowej. Nogę zespolono operacyjnie / blacha, ponad 10 śrub/ szew ma ok.30-35 cm i na całej jego długości nie mam czucia. Ostatnia wizyta u lekarza operującego pokazała, że brak sladów zrostu i leczenie zapowiada się na długi czas. Moja sytuacja jest skomplikowana: mam na utrzymaniu troje dzieci, córka jest poważnie chora, mąż jest inwalidą I grupy wymagającym mojej pomocy. W pracy o ponad rok przesunie mi się awans zawodowy i podwyżka z nim związana. Mam koszmarny lęk przed schodami /właśnie zapisałam się na wizytę u psychiatry/
Wywalczyłam sporzadzenie protokołu powypadkowego, w którym wskazany jest zły stan techniczny schodów / wskazywany zresztą podobno od kilku lat przez Bhp/ zrobiłam również zdjęcia ukazujące stan techniczny schodów, zbieram większe rachunki i faktury. Wiem, ze uczelnia ma OC do 2009 roku.Proszę osoby doświadczone w uzyskiwaniu odszkodowań i innych roszczeń o podpowiedź jak zabrać się do tej sprawy.
Znalazłam jedną firmę ale chyba źle trafiłam: miałam podać na tacy wszystkie dokumenty i podpisać 20% prowizję. Jestem więc nieco zniesmaczona. Liczę na pomoc mądrzejszych na forum.
Mogę się zrewanżować podpowiedziami jak walczyć z ZUSem /wygrałam walkę o uznanie udaru męża za wypadek przy pracy bez pomocy prawników.Pozdrawiam.

działalność BHP - jak zaklasyfikowac dzialanosci /PKD/

Ciężko

Przepis mówi o specjaliście z zewnątrz a umowa jest pomiędzy firmami. Ja załączam do umowy kopię swych uprawnień, treść umowy wskazuje na Rozporządzenie i wymagania, które spełniam.
Moim zdaniem do podważenia. W ww przypadkach też to występuje ? jest wskazanie osoby konkretnej ? Wiele też zależy od formy obsługi i czy są to zadania służby bhp czy jednorazowe usługi np. analiza ryzyka czy sporządzenie dokumentacji powypadkowej.

Marth, ZuzJ PIP nie do końca moze weryfikować umowy zawieranie za to prokurator po wypadku ciężkim czy śmiertelnym nie pozostanie tak łaskawy.

Może warto wypracować "sposób"
Proszę o wypowiedzi osób znających te kwestie.

Uprawnienia do prowadzenia usług BHP

Witam Mam pytanie do forumowiczów. Czy mając ukończony kurs podstawowy dla pracowników służby BHP (ukonczony w 2002 roku) mogę świadczyć usługi BHP (szkolenia ogólne, sporządzanie dokumentacji powypadkowej) na umowę zlecenie w innej firmie niz jestem zatrudniony? Dodam ze w swojej firmie wykonuję wszystkie obowiazki BHP.
Pewnie ten temat był juz poruszany, wiec z góry przepraszam, ale musze dać odpowiedź do godz 15, a nie jestem pewien czy mogę wykonywać takie obowiazki na zewnątrz.

Podyplomówka z BHP

Z jednym małym ale, ze nie prowadzi tak jak napisane w rozporządzeniu studiów w zakresie "bezpieczeńśtwa i higieny pracy" tylko pokrewne - twierdząc, że nawet szersze z ochroną środowiska pracy. Tak więć oceń sam czy warto.
Wiedzę teoretyczną przekazują bardzo dobrze, ale praktycznych umiejętności jakie są potrzebne w pracy na stanowisku specjalisty bhp nie otrzymasz. Będziesz dochodził zam etapami prób i błędów - obecne zapisy rozwiązania np. sposobu dochodzeń powypadkopwych, składnia wyjaśnień pisemnych, ustnych poszkodowanych i informacji swiadków wypadków nasuwają kłopoty z wskazaniem właśiwego sposobu rozwiązania problemu z zachowaniem wymogu utworzenia - właściwej dokumentacji powypadkowej- nawet prawnikom. A, ma być to dokumentacja, która trafić może do sądu pracy w przypadku niezgodności - zakwestinowania przez ZUS lub poszkodowanego (członka rodziny) bądz osoby prawnej w przypadku śmierci poszkodowanego.

gorąca prośba

Jestem sklonna zgodzic sie z WIRUSEM - nowicjuszem, tym bardziej, ze sama mam w otoczeniu mlodych udzi, ktorzy skonczyli podyplomowke bhp, na ktorej (w sensie praktycznym) nie nauczono ich kompletnie niczego.
Zabieram ich czasem z soba na postepowanie powypadkowe, podaje materialy, prosze, zeby sobie na brudno na podstaiwe posiadanych danych sporzadzili dokumentacje powypadkowa od A do Z (wlacznie z zaleceniami i Karta Statystyczna), ktorą pozniej wspolnie omawiamy.
A co do pomocy forumowej... Zgadzam sie z Zuzią i tymi, ktorzy sądzą,, ze powinnismy raczej naprowadzac na wlasciwy tok myslenia, niz dawac gotowce, ale.... jesli ktos z nas ma ochote podzielic sie tu SWOIMI opracowaniami, to chyba wie, co robi?
Przeciez moze ale NIE MUSI.
Moze rowniez przeslac materialy na prv jesli nie chce udostepniac szerszemu gronu.
A na zbyt obcesowe żądania pomocy (?) rzeczywiscie mozna po prostu nie reagowac....
I - przede wszystkim raczej pozostanmy przy dawaniu wędki a nie rybki...

gorąca prośba

Cytat:Jestem sklonna zgodzic sie z WIRUSEM - nowicjuszem, tym bardziej, ze sama mam w otoczeniu mlodych udzi, ktorzy skonczyli podyplomowke bhp, na ktorej (w sensie praktycznym) nie nauczono ich kompletnie niczego.
Zabieram ich czasem z soba na postepowanie powypadkowe, podaje materialy, prosze, zeby sobie na brudno na podstaiwe posiadanych danych sporzadzili dokumentacje powypadkowa od A do Z (wlacznie z zaleceniami i Karta Statystyczna), ktorą pozniej wspolnie omawiamy.
A co do pomocy forumowej... Zgadzam sie z Zuzią i tymi, ktorzy sądzą,, ze powinnismy raczej naprowadzac na wlasciwy tok myslenia, niz dawac gotowce, ale.... jesli ktos z nas ma ochote podzielic sie tu SWOIMI opracowaniami, to chyba wie, co robi?
Przeciez moze ale NIE MUSI.
Moze rowniez przeslac materialy na prv jesli nie chce udostepniac szerszemu gronu.
A na zbyt obcesowe żądania pomocy (?) rzeczywiscie mozna po prostu nie reagowac....
I - przede wszystkim raczej pozostanmy przy dawaniu wędki a nie rybki...Ewaniu! I nikt nie mówi Ci, że nie chcesz mu pomóc? Przecież nie wykonujesz pracy za tych młodych ludzi, tylko radzisz, żeby sami wypełnili dokumenty, potem omawiasz... ect.
No przecież właśnie o to chodzi! Spróbujmy zamiast dać gotowca coś podpowiedzieć i wyjaśnić, dać możliwość nauczenia się KOMUŚ, ale i SOBIE!!! Co z tego, że ląduje tu masa gotowców? Ile razy ktoś omawia te gotowce - ich błędy, niedociągnięcia, perfekcjonizm, profesjonalizm, trafność. Ile razy pada przy tym stwierdzenie - do załączonego materiału proponuję dodać jeszcze... albo poszerzyć go o... albo zrezygnować z...

eeeeeeee
Pozdrawiam

ZUS

Podam dokumenty jakie wysyłam do ZUS Szczecin. Możliwe, że każdy ZUS żąda innych dokumentów.
1. Pismo przewodnie.
2. Imienne zaświadczenie o odprowadzeniu skladek za m-c w którym wypadek powstał.
3. Podanie poszkodowanego o skierowanie na komisję lekarską (poszkodowanego wysyła się na komisję na jego wniosek).
4. Zaświadczenie o stanie zdrowia N - 9
5. Kserokopię karty statysteycznej.
6. Protokół powypadkowy.
7. Polecenia powypadkowe oraz notatka z ich wykonania.
8. Protokół wysłuchania poszkodowanego.
9. Protokół przesłuchania świadkow.
10. Kserokopia umowy o pracę (potwierdzona za zgodność).
11. Kserokopia aktualnych badań lekarskich.
12. Aktulne szkolenie bhp

fundusz socjalny

Worker.... ja nie tworzę wrażenia że SIP i BHP się wykluczają. Wręcz odwrotnie - powinny ściśłe ze sobą współpracować.
Ale już tak jest poukładane, że każdy ma swoją "działkę" określoną przepisami. Więc nie wyobrażam sobie siebie grzebiącej w urlopach np.
Owszem, interesuje mnie to wówczas, kiedy sporządzam dokumentację powypadkową i musze sprawdzić czy pracownik nie był przemęczony, bo od dwóch lat nie był na urlopie. I to koniec. Natomiast my, bhpowcy jesteśmy bardziej organem doradczym pracodawcy. I to SIP może i kontorluje nas.
No nie czepiam się, nooooo...

fundusz socjalny

Cytat:Worker.... ja nie tworzę wrażenia że SIP i BHP się wykluczają. Wręcz odwrotnie - powinny ściśłe ze sobą współpracować.
Ale już tak jest poukładane, że każdy ma swoją "działkę" określoną przepisami. Więc nie wyobrażam sobie siebie grzebiącej w urlopach np.
Owszem, interesuje mnie to wówczas, kiedy sporządzam dokumentację powypadkową i musze sprawdzić czy pracownik nie był przemęczony, bo od dwóch lat nie był na urlopie. I to koniec. Natomiast my, bhpowcy jesteśmy bardziej organem doradczym pracodawcy. I to SIP może i kontorluje nas.
No nie czepiam się, nooooo...Mysle ze nikt nikogo sie tutaj nie czepia, jestesmy rozni i w roznych zakladach bhp funcjonuje roznie.... mamy tez wlasnie rozne spojrzenia na te same przypadki przez co mozemy sie uczyc i unikac bledow popelnionych przez innych.

Wspołpraca z SIP jest jaknajbardziej potrzebna w interesie obu stron.

W kazdym razie moje patrzenie bhp zachacza o prawo pracy, kadry, harmonogramy czasu pracy i urlopy. Mysle ze doskonale wiemy dlaczego jest to istotne i jak wplywa to na zdrowie/bezpieczenstwo/mandaty.

pozdr.
Worker

Druk N-9

witam

ja też jestem bhp-owcem od niedawna, ale napiszę co wiem.
1. Jeśli facet miał zwolnienie powyżej 30 dni, to musisz go skierowac na ponowne badania lekarskie i musi miec jeszcze raz Instruktaz stanowiskowy

2. Dokumenty do ZUS- kompletuje sam pracownik, chyba, ze wyraźnie zgłosi do Ciebie żądanie, żeby to zrobił zakłąd pracy w jego imieniu, wtedy TY przygotowujesz komplet dokumentów

3. TE dokumenty to: komplet dokumentacji powypadkowej, wniosek o skierowanie na KOmsiję, zaświadczenie N-9 i chyba tyle

4. Potem ZUS pewnie wystąpi o uzupełnienie tego czymś tam, aby zyskać na czasie ( brak kasy w Zusie)

I to chyba tyle, ja tak robię, więc jeśli robię źle, to proszę doświadczonych bhp-owców o wyprowadzenie z błędu.

POzdrawiam
Tomek

Druk N-9

[quote]Wobec czego, mam pytanie; jaka rola w tej sprawie przysługuje bhp-wcowi, czy to on musi sporządzić dokumenty do ZUS-u, jeżeli tak to jakie?.

Czy chcesz wysłać poszkodowanego na badania do ZUS razem z dokumentacją? Bo mówimy tu o dokumentacji powypadkowej? Czytamy posty

A od kiedy Inspektor BHP wysyła pracownika na badania. Chyba, że jest za razem kadrowym.

Ankieta dla służby bhp

9. Obowiązek oceny ryzyka zawodowego spoczywa na:
 Służbie bhp
 Pracodawcy
 Pracowniku
 Inne............................................................................................................................... Boję się odpowiadać bojak usłyszy to pracodawca to będzie
16. Czy Pana/Pani zdaniem wprowadzenie obowiąku przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego na każdym stanowisku pracy przyczyniło siędo zwiększenia ochrony życia i zdrowia pracowników?
 Tak
 Nie
 Nie ma to znaczenia

18. W tworzeniu jakiej profilaktyki wg Pana/Pani ocena ryzyka zawodowego najbardziej pomaga?
 Chorobowej
 Wypadkowej
 Żadnej z wymienionych
 Inne............................................................................................................................
22. Do zcego Pana/pani zdaniem najbardziej potrzebna jest odpowiednia dokumentacja oceny ryzyka zawodowego?
 W celu przedstawienia organom kontrolnym
 Dla dochodzenia powypadkowego i chorobowego
 Dla opracowania właściwej profilaktyki
24. Co najbardziej wg Pana/Pani zmniejsza przydatność oceny ryzyka zawodowego w pracy służby bhp?
 Intuicyjna ocena ryzyka zawodowego dla poszczególnych zagrożeń
 Nie uwzględnienie aspektu ekonomicznego w procesie oceny
 Nie uwzględnienie aspektu praktycznego w procesie oceny
Ja już chyba mam pokręcone w głowie i nie dam rady odpowiadać na takie pytania

Robota - wyglada, że popłatna

Specjalista ds. BHP
Siedziba: okolice Warszawy, praca cała Polska
BHP/sp

Zakres obowiązków:

tworzenie i wdrażanie procedur BHP;
prowadzenie inspekcji BHP;
prowadzenie szkoleń z zakresu BHP dla pracowników i zleceniobiorców;
opracowywanie dokumentacji BHP;
analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy;
analiza wypadków oraz sporządzanie dokumentacji powypadkowej;
współpraca w zakresie ewidencji i rozliczania czasu pracy personelu budowlanego;
współpraca w zakresie tworzenia dokumentów kadrowych (załączniki do regulaminu pracy i wynagradzania);
koordynacja i obsługa umów cywilno-prawnych z podwykonawcami;
Wymagania:

wykształcenie wyższe, techniczne
doświadczenie na podobnym stanowisku najlepiej w branży budownictwa
uprawnienia do pełnienia funkcji Specjalisty ds. BHP
praktyczna znajomość przepisów BHP ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa
praktyczna znajomość zagadnień związanych z dokumentacją pracowniczą (ZUS i podatki zleceniobiorców)
bardzo dobra znajomość pakietu MS Office
bardzo dobra organizacja pracy
umiejętności dydaktyczne
samodzielność
aktywne prawo jazdy kat. B
dyspozycyjność i gotowość do podroży służbowych (teren całej Polski, kilka razy w miesiącu)
Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV ( Word, jako załącznik) na adres: kkrukowska@mostwanted.pl

konsekwencje wypadku

Drodzy Użytkownicy forum, proszę o parę informacji dotyczących wypadku w pracy,(firma istnieje od niedawna i to pierwsza taka sytuacja) chodzi mniej więcej o to czy:
- w skladzie zespołu powypadkowego przy ustalaniu okoliczności wypadku musi być BHPowiec (co się dzieje gdy firma nie zatrudnia specjalisty od BHP)
- czy zespół (jesli można to zespołem nazwać) może stanowić tylko jedna osoba - np. właściciel firmy,
- czy pracodawca ponosi jakieś konsekwencje z tytułu wypadku (wypadek nie nastąpił z winy pracodawcy - potknięcie pracownika na schodach i w rezultacie skręcenie nogi w stawie skokowym),
- czy zeznanie jednego świadka wystarczy, czy musi być ich conajmniej dwóch,
- w jaki sposób najkorzystniej wypełnić dokumenty i protokół, żeby nie stanowiły one podstawy do odrzucenia wniosku o jednorazowe odszkodowanie dla pracownika.
Za wszystkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.

SZKOLENIA

Opowiem może jak to jest u mnie.

Każdy Podwykonawca - tak go nazywamy, musi mieć:

1. Zgłoszenie swoich prac i wydanie przez nas zgody na nie,
2. Przeszkolenie przed rozpoczęciem prac,
3. Potwierdzenie na piśmie, że zapoznał się z zasadami BHP i OŚ, oraz zobowiązanie, że będzie się do nich stosował pod rygorem wydalenia z terenu zakładu,
3. Stosuje środki ochrony i zasady jakie obowiązują w naszym zakładzie - podobnie jak wszyscy Pracownicy (w tym całość informacji o zdarzeniach wypadkowych i potencjalnie wypadkowych),
4. Uczestniczy w cotygodniowych spotkaniach i podlega innym szkoleniom, np. 4R KYT i oraz akcjom powypadkowym.

Jest to niezależnie od czasu w jakim przebywa u nas na terenie. Może to być stały podwykonawca lub na tydzień, dwa lub nawet jeden dzień.

Dokumenty ze szkoleń przechowujemy minimum tyle, ile wiemy, że będzie on u nas wykonywał prace. Jeśli to jest firma z umową na stałe, to nawet przez 5 lat lub więcej (np. Firma sprzątająca lub budowlane).

To w skrócie tyle...

wynagrodzenie za szkolenie

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów !
Mam pytanie ? jak przedstawia się w różnych częściach kraju u kolegów wynagrodzenie za:
- obsługe firmy w zakresie bhp za 1 m-c
- sporządzenie pełnej dokumentacji powypadkowej
- przeprowadzenie szkolenia okresowego dla stanowisk robotniczych ,
czy nalicza się od osoby czy od zaświadczenia.Na moim terenie jest różnie cenowo. Teczkowcy naliczają średnio w granicach 35-40 zł od zaświadczenia i nie szkolą tylko wypisują.. Koledze za sporządzenie dokumentacji powypadkowej osoba- przedsiębiórca który go poprosił o jej sporządzenie wycenił tą prace na 150 zł. Jak jest gdzieś indziej napiszcie.
pozdrowienia Gieniu

wynagrodzenie za szkolenie

Witajcie.
Co należy rozumieć przez: "sporządzenie pełnej dokumentacji powypadkowej" .
Bo jeśli napisanie protokółu z przyległościami to 150-200 ok. Ale jeśli ma to oznaczać przeprowadzenie postępowania powypadkowego udokumentowane sporządzeniem..tego co tam trzeba, to zostaję na zasiłku.
I nawet trudno tu życzyć powodzenia prowadzącym działalność gospod. Kto tak dewastuje rynek usług bhp? Tyle bierze dobry korepetytor od czegoś tam za 1 godz. wykł. (45 min.) Kto z Państwa jest w stanie przeprowadzić postępowanie i dokumentację w tym czasie?

Trochę więcej szacunku do własnych kwalifikacji i umiejętości.
Może stowarzyszenia bhp mają jednak rację bytu i pole do popisu.
Dziadkoś

postepowanie powypadkowe i przyczyna wyp i przyczyna wypadku

Dopiero zaczynam zabawe z bhp i mam kilka pytanek odnośnie wypadku. Zgłoszenie po 3 dniach (osoba która zastępuje udała sie na urlop, a ja jeszcze nie wróciłem z urlopu) przez córke poszkodowanej, która nie uczestniczyła w zdarzeniu.
pracownica chcac przeniesc koszyczek wiklinowy z jednej pracowni do drugiej musiała go zdjąć z półki, chcac dosięgnac staneła na palcach i sie przewróciła na plecy, łamiac kosc ogonowa. sa swiadkowie którzy nie widzieli upadku, lecz słyszeli huk i widzieli leżąca pracownice.
Wizyta u lekarza nastepnego dnia czyli muszę:
1. druki zapisu wyjaśnień poszkodowanej
2. druki zapisu wyjasnień swiadków
3.protokół powypadkowy

Pytania:
1.czy zgłoszenie przez córkę na pismie, jeżeli nawet nie znała szczegółów wypadku, czy niech wypełni poszkodowana?
2. przyczyna wypadku - czy ZUS nie czepi się doniefortunnego stąpniecia, czy trzeba robić zmyślanke w stylu śliskiej podłogi
3.Jakie srodki profilaktyczne - szkolenie poszkodowanej z zakresu BHP i zachowania szczególnej ostrożności podczas pracy- inne?
4 co jescse z dokumentacji musze dodac do ZUS
Dodam że upadek był na plaskiej powierzchni (wykładzina PCV)
Z góry dziekuje za podpowiedzi

kłótnia pracowników - wypadek

No to najlepiej zrobić dokumentację powypadkową i jak mi się zdaje z nieuznaniem zdarzenia jako wypadek przy pracy, z powodu braku związku z wykonywaną pracą. I wszyscy będą happy. Sprawa nie pozostawiona bez odzewu ze strony pracodawcy i słuzby bhp, poszkodowany nie będzie się odwoływał skoro i tak nie chciał zgłaszać i chyba tyle....

prawda czy fałsz??

(sorki, ale chyba naprawdę muszę iść na urlop, bo głupawki mi się udzielają)

Fachowcy z ZUS

Gienio - kolego po fachu ....
Nie bądź taki drażliwy ... więcej luzu i poczucia humoru.... to w bhp się przydaje ... wierz mi na słowo ...
Dziewczyny nie miały nic złego na myśli ....
Skoro masz szlify z Wrocławia to sam przyznasz , że opis :
Cytat:Nagle poczuł że lewa noga, w okolicy kostki jakby straciła napięcie mieśni i stała się wiotka, a stopa się przekręciła i doszło do złamania kości i upadku poszkodowanego.


bardziej nadaje się do programu "Nie do wiary " ... (TVN) niż do dokumentacji powypadkowej , która ma w wyczerpujący sposób określić okoliczności i przyczyny zaistniałego wypadku a później ustalić środki profilaktyczne , .......no żeby więcej mięśnie nie wiotczały .... ( nawet jeśli nie był to wypadek przy pracy ) ... Każda sytuacja dobra do poprawy warunków bhp ....... Przyznasz też , że opis jest nieco - żeby być delikatnym ... niefortunny..... - i to poskutkowało decyzją fachowców z ZUS-u ....
Pozdrawiam ...
PS . więcej optymizmu i zrozumienia dla młodzieży ... Gieniu ....

wypadek drogowy/ w pracy /

Cytat:Serdecznie witam wszystkich !
Uprzejmię proszę o pomoc. Obsługuje zakład cukierniczy w zakresie bhp.W dniu 13.05.06 r kierowca z tego zakładu po rozwiezieniu ciast około godziny 8.00 wracając do firmy uległ wypadkowi drogowemu,rozbijając się na drzewie. Stan kierowcy jest bardzo cięzki,pojazd którym jechał jest do kasacji. Innych uczestników wypadku nie było. On tylko sam jest poszkodowany. Policja nie przekazała do firmy narazie żadnych materiałów z pobytu na miejscu zdarzenia. Mam pytanie czy pracodawca może prosić o powołanie biegłego rzeczoznawce czy robi to Policja. Byłem dzisiaj na Oddziale Chirurgi w celu uzyskania informacji o zdrowiu poszkodowanego również nie otrzymałem informacji. Ordynator twierdzi że jako pracownikowi bhp nic mi do tego, mimo że prosiłem, że te wiadomości są potrzebne do sporządzenia dokumentacji powypadkowej.
PIP - Y JUŻ NACISKAJĄ GDYŻ NATYCHMIAST CHCĄ MIEĆ DANE.Nie mam pewności czy będe mogł przesłuchać poszkodowanego, gdyż ordynator nie chce dopuścić do niego. Zresztą ja wiem że teraz nic nie powie aż do polepszenia zdrowia. Proszę o wskazówki i pomoc co do dalszego postępowania i czy tylko się opierać na dokumentach czy wyłącznie na zeznaniu poszkodowanego ? Uprzejmie proszę o odpowiedż.
Zatroskany mocno
GieniuJakie chcą mieć dane?

WYPASEK PO TERMINIE.

Cytat:Nie ma się co martwić, bo jak będzie zatwierdzonny protokół, to dostanie wyrównanie.No ciekawe, czy bardzo byłbyś zadowolony gdybyś to Ty miał czekać na wyrównanie wynagrodzenia.

No to jeszcze moze tak:

Pkt. 2 protokołu.................Zespół powypadkowy w składzie.......dokonał w dniach od 02.02.2007r. do 10.02.2007r. ustaleń dotyczących okoliczności i przyczyn wypadku jakiemu w dniu 04.01.2007r o godzinie 13:30 uległ .............

Pkt. 3 protokołu .... Wypadek zgłosił poszkodowany w dniu 04.01.2007r.

A teraz: pkt 2 pozostaje bez zmian

Pkt. 3 .....wypadek zgłosił kierownik w dniu 02.02.2007r.

I jak to się ma do tego co piszecie.......przecież, poszkodowany niezwłocznie zawiadomił swojego przełożonego o wypadku.. (wypadkowi uległ 02.02. i zgłosił 02.02.)
Ale jakoś tej niezwłoczności zawiadamiania przez poszkodowanego o wypadku, kiedy zgłoszenia dokonuje kierownik nie widać , bo przecież wypadek zgłosił cierpiący na amnezję kierownik 02.02.2007r. Czyli kierownik cacy a pracownik be...a jeszcze przy okazji nie z własnej winy pracownik ma czekać na wyrównanie wynagrodzenia.......to chyba coś nie tak, bo co to pracownika obchodzi, że kierownik ma amnezję. Tak jak napisała Danusia, zglosił wypadek niezwłocznie i oczekuje terminowego sporządzenia dokumentacji i wypłaty 100% wynagrodzenia.

I czyż nie jest to przerzucanie winy za brak niezwłoczności w zawiadamianiu o wypadku na pracownika?
Jakby nie patrzył kłaniają się sprawy organizacyjne dot. sposobu zawiadamiania bhp o wypadku.

uprawnienia pracodawcy po wypadku

czy jako mały pracodawca, wykonujący zadania bhp samodzielnie w firmie, posiłkujący się tylko w przypadkach koniecznych pomocą zawodowego bhp-owca (szkolenia okresowe), mogę sam sporządzić i zgromadzić niezbędną dokumentację powypadkową dla zus? oczywiście przy udziale poszkodowanego i świadków;

Dokumentacja powypadkowa

Cytat:A wydawało się, że będzie to skromna dyskusja bo chodziło mi o Dyrektorkę przedszkola a my rozwodzimy się już nad Prezydentem RP.
I wracając do tych podpisów i pieczątek to ta dyrektorka została powołana na swoje obecne stanowisko - wcześniej był nauczycielką w owym przedszkolu i to ono było jej parcodawcą. Nie można by było przyjąć, że owo przedszkole nadal jest pracodawcą i popodbijać to jego pieczątką, a podpis wice - dyrektor bo tak po prawdzie to Prezydent raczej się takimi "błachostkami" nie zajmuje.Sprawdziłam ....
Mam dokladnie taką dokumentację. Dokumentację powypadkową sporządzał BHP-owiec Urzędu Miasta oraz SIP w przedszkolu (pani nauczycielka), protokoł zaś zatwierdzała zastepca dyrektorki przedszkola.

protokoly powypadkowe

Cytat: profesor powiedzial ze nawet moze byc prawdziwe "zciągnięte" z internetu.Hmm... Nie bardzo rozumiem....
Profesor zaleca Ci "ściągnięcie" pracy koncowej z internetu??
Po kiego? Nie może sobie ściągnąć sam?
No, bo jeśli uczysz sie w "naszym" temacie i ten profesor chce Cie czegoś nauczyć to takie zalecenie z jego strony jest zupełnie nie na miejscu.
I - jeśli chcesz się czegoś nauczyć (i jeśli Cię tego czegoś uczono w czasie semestru) to powinnaś zadanie zrobić sama.
Inaczej będziesz niedouczonym bhpowcem....
Nie bardzo też wiem (bo nie określiłaś) o jaki rodzaj pomocy Ci chodzi?
Jeśli o zrobienie za Ciebie dokumentacji powypadkowej, albo przesłanie Ci gotowej, już zrobionej - to, jeśli kształcisz się w kierunku bhp - ja do tego ręki nie przyłożę.
Natomiast bardzo chętnie - jeśli jakiś przypadek/wypadek spróbujesz sama "opracować dokumentowo" - służę pomocą przy ewentualnym przejrzeniu dokmentacji opracowanej przez Ciebie, przed oddaniem jej wykładowcy, w celu zwrócenia uwagi na jakieś niedociągnięcia (jeśli będą) lub "nakierowaniu" na właściwe tory.
Mam nadzieję, że o taką właśnie pomoc Ci chodzi? A nie o "gotowca"?
No, chyba, że nie masz ambicji być dobra w tym, co będziesz robić.....
Zaznaczam, ze pisząc ten post założyłam, ze kształcisz się w kierunku BHP.
Bo- jeśli nie, to zupełnie nie rozumiem po co wykładowca kazałby Ci opracowywać (lub "ściągać z netu") dokumentacje powypadkową...?
Pozdrawiam

protokoly powypadkowe

Cytat:http://www.wypadek.pl/php/forum/viewtopic.php?p=9509&highlight=#9509Nooo, Mój Drogi!!
Nie mam zwyczaju odpowiadajac komus na dany post przegladac wszystkich, ktore dana osoba napisala "w innych tematach".
Mysle, ze nie jestem w tym odosobniona.
Teraz jednak tym bardziej twierdze, ze TU Agnes (przyszlemu technikowi BHP) chodzilo o wypelnienie przez nas posiadanych juz przez nia druków, o ktore prosila TAM i podesłanie jej gotowca, ktory chciala w szkole przedstawic jako swoj
Tak przynajmniej mowi mi logiczne wnioskowanie

Ale - dajmy juz pokój.
Sprawa załatwiona, Maria sie opiekuje adeptką, wszystko wiec bedzie OK.

(Tylko tak sobie po cichutku mysle, w kontekscie tej sprawy, o naszych prawodawcach, ktorym sie wydaje, ze absolwenci technikum BHP sa lepsi od nie-absolwentow z wieloletnia praktyka.... i tych drugich w majestacie prawa chca odsunac od wykonywania zawodu, jesli nie ukoncza szkoly podobnej do tej, ktora konczy Agnes...., ktora to szkola uczy (a raczej nie uczy - choc powinna) tak podstawowej rzeczy w naszej pracy, jak poprawne sporzadzenie dokumentacji powypadkowej...

Oj, chyba sie baaaardzo czepiam..... Bije sie w piers i przyrzekam, ze wiecej nie bede . Ale, poki co - mam prawo, baba jestem a w dodatku blondynka

wypadek bhpowca

Cytat:Dostałem odpowiedź, że sprawy całej dokumentacji powypadkowej mogą przeprowadzić osoby zatrudnione w mojej firmie, a ja ewentualnie mogę to nadzorować pod względem merytorycznym.


A ciekawe czy PIP- powiedział(a) co napisać w protokole w punkcie gdzie jest skład zespołu interesuje mnie podpunkt "funkcja":
1. Jan Kowalski - hydraulik, ale nadzorowany przez poszkodowanego.
2. Jan Gajewski - portier, ale zamierza złożyć papiery do technikum BHP.

A jak ZUS odrzuci protokół bo:
"protokół sporządziły osoby niekompetentne"
Przecież nie jest ważne kto "nadzorował" dochodzenie, lecz kto podpisał protokół.

Kwalifikacja wypadków

Z tym bywa różnie. Są granice cierpliwości pracodawcy jeśli chodzi o wypadki (rzekome wypadki), i jeszcze gorzej jest jak wypadki powtarzają się. Jeśli ma to miejsce tj. ten sam uraz i ta sama operacja tzn. że trzeba się temu dokładniej przyjrzeć i podjąć działania w celu wyeliminowania ryzyka.
Wszystko to jest to wypracowania. Nie można tylko sporządzać bezmyślnie dokumentacji powypadkowych, trzeba coś zrobić by przypadki nie powtarzały się bo to przecież świadczy też o nas samych, o służbie bhp o naszej bezczynności lub bezsilnosci.

Kwalifikacja wypadków

Cytat:Nie można tylko sporządzać bezmyślnie dokumentacji powypadkowych, trzeba coś zrobić by przypadki nie powtarzały się bo to przecież świadczy też o nas samych, o służbie bhp o naszej bezczynności lub bezsilnosci.


Kropeczko - Ameryki nie odkryłaś ... tylko pamiętaj kto w prywatnych firmach trzyma łapę na kasie ...
wg zasady jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o kasę ... niestety są i to wielokrotnie potwierdzone przypadki , że zespoły powypadkowe piszą protokóły pod pracodawcę - smutne to ale prawdziwe... Niestety ...

Kwalifikacja wypadków

Cytat:Dziwne gadanko - jak któś zglasza jakiś wpadek jaki by to nie byl to służby BHP muszą sporządzić odpowiednią dokumentację czy ktoś chce cz nie chce. Jeżeli się to komuś nie podoba to niech idzie do lopaty - chyba po to kazdy kształcil się w jakimś kierunku żeby robić to co lubi a nie biadolić czy skaleczenie palca jest wpadkiem.Choć ani ton ani forma wypowiedzi mi się nic a nic nie podobają , to trudno nie zgodzić się ze zdaniem " jak któś zglasza jakiś wpadek jaki by to nie byl to służby BHP muszą sporządzić odpowiednią dokumentację".
Z mała uwagą: nie tyle służby bhp ile pracodawca, a konkretnie powołany przez pracodawcę zespol powypadkowy .
AMEN.

Pracodwaca miał wypadek

Naprawd ciekawa sytuacja. Pytanie, czy pracodawca zatrudnia pracowników? ( chyba tak, skoro nazywa siebie pracodawcą). Powinien znac podstawowe zagadnia bhp, albo zatrudni specjalistę spoza zakładu.

A teraz odnosnie wypadku
1. powołac zespół powypadkowy, który zbada okolicności i przyczyny wypadku, przesłucha kogo trzeba i sporzadzi protokół powypadkowy.

Najlepiej zlecić sprządzenie dokumentacji wykwalifikowanemu bhapowcowi.

Wypadek przy pracy

Młody człowiek (29 lat) w trakcie załadunku samochodu na terenie zakładu pracy umiera.
Protokół sporzadzony przez zespół powypadkowy pozostawia wiele do życzenia.
Wypadku nie uznano za wypadek przy pracy stwierdzając iż "prawdopodobną przyczyną śmierci był nie leczony zły stan zdrowia". W składzie zespołu była pracodawczyni, bhp-owiec wynajety na potrzeby zdarzenia, a swiadkiem jest pełnomocnik firmy który jest również mężem właścicielki. Zmarły był zawodowym kierowcą i posiadał orzeczenia o braku przeciwskazań do zajmowania wspomnianego stanowiska. Pracodawca nie wykazał żadnej dokumentacji pozwalającej na stwierdzenie iż był chory.
Jednocześnie działania pokontrolne PIP i protokół stwierdzają, iż pracodawca podał błędną kwalifikację nie uznając wypadku za wypadek przy pracy. Pracodawca nie ustosunkował się do wniosków PIP i pozostawił protokół bez zmian.
Czy wdowa może wystapić do Sądu Pracy w celu sprostowania protokołu? Uznanie wypadku za wypadek przy pracy pozwoli jej i dziecku na uzyskanie jednorazowego odszkodowania oraz renty wypadkowej dla dziecka?
Proszę o wyjasnienie tego zagadnienia.

termin zgloszenia wypadku

Cytat:Od kiedy behapowiec może karać???
Proszę nie radzić błędnie i mnie nie rozśmieszać,
poczytać kp.
pozdrawiam,[/b]Dodam jeszcze, że to nie bhp stwiedza czy zarzenie było wypadekiem czy też nie. Dokumentację sporządza zespol powypadkowy a protokół zatwierdza pracodawca.
B. coś się chyba zagalopowałeś, z tym zwalnianiem dyscyplinarnym przez bhapowca.
Posłuchaj dobrej rady i poczytaj KP ia mozę też rozporządzenie w sprawie służby bhp zanim będziesz radził. Bo za chwilę pozostanie ci tylko cieżka praca

Wypadek w drodze z pracy do domu

Końcowym efektyem badania przez zespół powypadkowy jest Protokół, który po zapoznaniu z nim poszkodwanego zatwierdza pracodawca.

Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji ( ma to być wpisane na druku N9) poszkodowany zwraca siedo pracodawcy z wniskiem ( prośbą) os kierowanie do lekarza orzecznika.

Ty ( bo najczęściej robi to bhp) zbierasz wszystkie dokumenty i wysyłasz do ZUS z wnisokiem ( pismem przewodnim - już na forum było takie zamieszczane)

Osobiście wysyłam:
- protokół powypadkowy - oryginał
- wniosek poszkodowanego o skierowanie do ZUS - oryginał
- jeśli jest karta informacyjna z pogotowia lub jakaś inna od lekarza - kopia podpisana za zgodnosć z oryginałem
- Druk N9 - oryginał

Wypadek przy pracy

Moim zdaniem sporządzasz dokumnetację powypadkową swojego pracownika, który uległ wypadkowi.
Osobiście nie kwalifikowałabym tego jako wypaku zbiorowego ponieważ osoby, które uległy wypadkowi mają innych pracodawców ( tak myślę) i należy przeprowadzać dwa dochodzenia powypadkowe.
Jesli firma, na terenie której wydarzył się wypadek odmówiła sporządzenia dokumentacji Ty masz obowiązek to zrobić.
Przesłuchania świadków i poszkodowanego dokonujesz przy udziale osoby ( bhp) na której terenie wydarzył się wypadek i ta osoba na protokole przesluchania podpisuje, że przesłuchanie sporządzono w jej obecności.
Natomiast protokół powypadkowy podpisują przedstawiciele pracodawcy zatrudniającego poszkodowanego, równiez zatwierdza go pracodawca poszkodowanego.

U mnie sprawy odnośnie bhp i wypadków reguluje porozumienie między firmami.

wypadek a powinność lekarza medycyny pracy

Cytat:u mnie od zawsze lekarz był członkiem w zespole powypadkowym i w komisji do spraw bhp,
i zaszczycał dokumenty swoim autografem.To ilu członków było w zespole?
I Protokół powypadkowy też lekarz zaszczycał swoim podpisem? A w którym miejscu? I na jakiej podstawie?

wypadek w pracy

Cytat: - czy oznacza to że do pracowników powinno się podchodzić jak do ewentualnych oszustów? Wydaje mi się, że pracownik bhp powinien być bezstronny, ale gdy jest sytuacja niejasna czy powinien brać stronę pracownika czy raczej bronić interesów pracodawcy?


Korbka - sama sie przekonałaś, że poszkodowany zaczął zmieniać zdanie. Osobiście do sprawy podchodzę sumiennie i jeśli sprawa jest jasna i są świadkowie wypadku, to poszkodowany nie ma powodów i możliwości "kręcenia", ale jeśli jest tak, jak w twoim przypadku, że poszkodowany w zależności od okoliczności zmienia zdanie i nie ma świadków - to sprawie trzeba się bardzo dokładnie przyjrzeć. Z własnego doświadczenia wiem, że poszkodowany nie zawsze mówi prawdę.
Natomiast jeśli sprawa jest niezbyt jasna i są podejrzenia, że mogło być zupełnie inaczej, to na wszelki wypadek można wypadku nie uznać - najwyżej poszkodowany odwoła sie do sądu i będzie musiał przedstawić dowody. Uważam, że takie wyjście jest lepsze niż mieć zwróconą przez ZUS dokumentację do poprawki ze znakiem zapytania w podtekście - dlaczego (z jakich powodów) zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy? Nie wiem jak u ciebie, ale w wielu miejscowościach (u mnie też) ZUS żąda (ksero) pełnej dokumentacji, tak więc wie, co poszkodowany i świadkowie zeznają.
Jeśli chodzi o trzymanie strony, to behapowiec powinien być bezstronny i trzymać się litery prawa - przecież nigdzie nie jest napisane, że w wątpliwych przypadkach, rację ma poszkodowany albo pracodawca - przecież na wniosek poszkodowanego może to rozpatrzyć sąd.
Z doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że jeśli zawsze dasz wiarę poszkodowanemu to możesz się narazić pracodawcy - ale decyzja należy do ciebie (zespołu powypadkowego). [Właśnie w takich przypadkach pracodawca przypomina podwładnym, że jest ich chlebodawcą.]
Korbka - zaznaczam, że jest to mój punkt widzenia ale może inni na tym forum podzielą sie swoimi uwagami, z których może i ja skorzystam.
Życzę powodzenia -Andrzej

Co zrobić gdy ZUS uzna że WPP nie jest WPP

Cytat:No i masz babo placek!! ............
Co teraz ja mam zrobić? Czy jako bhp-owiec mam to jakoś prostować a jeśli tak to w jaki sposób? czy to już problem poszkodowanego?..............
Dodatm, że pracownica skręciła nogę wychodząc co prawda z pracy, ale było to na terenie zakładu-schody zewnętrzne, tuż po zakończeniu pracy biurowej. ZUS mi napisał, że zdarzenie to nie miało związku z pracą bo było po zakończeniu pracy. No i co w takiej sytuacji? Wychodzenie z pracy nie jest już świadczeniem pracy?
to było moje pierwsze postępowanie :( czyżby moja plama?


Korbka, nie denerwuj się. Moim zdaniem popełniłaś błąd ponieważ niezbyt dokładnie wypukliłaś w protokóle powypadkowym związek w/w zdarzenia z pracą.
Przecież poszkodowana po zamknięciu biura mogła iść na portiernię w celu zdania kluczy od biura - czyli do momentu zdania kluczy na portierni wykonywała jeszcze obowiązki służbowe. Ale jeśli obiekt (zakład) nie posiada portierni i jest na terenie otwartym, przy ulicy, to z chwilą opuszczenia budynku (zamknięcia drzwi) kończy sie związek z pracą i wówczas ZUS może mieć rację. Przepraszam, ale nie znam szczegółów wypadku, a przede wszystkim opisu (treści) protokółu powypadkowego i w takiej sytuacji trudno jest coś konkretnego doradzić. W związku z tym, moim zdaniem, należałoby szczegółowo opisać czynności poszkodowanej po zakończeniu pracy a pozostające w związku z pracą oraz zwrócić dokumentację do ZUS z podtrzymaniem stanowiska zespołu powypadkowego przy jednoczesnym szczegółowym wyjaśnieniu związku przyczynowego zaistniałego zdarzenia z pracą. Można też przyznać się do błędu i zmienić kwalifikację wypadku na wypadek w drodze z pracy do domu. Jednak trzeba będzie unieważnić zatwierdzony protokół i powiadomić poszkodowanego o zmianie kwalifikacji wypadku i decyzji, od której będzie mógł odwołać sie do sądu. W uzasadnieniu zmiany kwalifikacji wypadku można wówczas podeprzeć sie opinią ZUS.
Korbka przykro mi, że akurat Tobie taka sprawa sie trafiła ale ja właśnie we wcześniejszych postach zwracałem na takie przypadki uwagę.
Życzę powodzenia, zdrowych, wesołych, pogodnych i spokojnych świąt oraz bogatego mikołaja (pod choinką) i nie przejmuj się, bo właśnie w ten sposób nabierasz doświadczenia - Andrzej.

Koordynator - Specjalista ds. BHP, Gliwice, nr ref.: 1711

Naszym Klientem jest jeden z największych na świecie producentów materiałów budowlanych.

Główne zadania:

• nadzór nad stosowaniem się pracowników do regulacji w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w macierzystym zakładzie,
• organizowanie i przeprowadzanie szkoleń z zakresu BHP,
• pełna odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową w zakładzie,
• monitorowanie warunków pracy oraz zlecanie wykonania okresowych pomiarów na stanowiskach pracy,
• reprezentowanie firmy w kontaktach z zewnętrznymi organami kontrolnymi (takimi jak Inspekcja Pracy czy Inspekcja Sanitarna, itp.),
• kontakty z Działem Personalnym oraz z innymi właściwymi komórkami firmy, a także z osobami odpowiedzialnymi za BHP i Ochronę Środowiska w pozostałych pięciu zakładach produkcyjnych firmy (nadzór i koordynacja pracy działów BHP),
• sporządzanie niezbędnych raportów w zakresie BHP i Ochrony Środowiska na potrzeby zarządu i zagranicznej centrali,
• opracowywanie propozycji poprawy warunków pracy,
• sporządzanie dokumentacji powypadkowej,
• prowadzenie Posiedzeń Komisji BHP.

Oczekiwania:

• wykształcenie wyższe kierunkowe w zakresie BHP,
• przynajmniej 3 lata doświadczenia na podobnym stanowisku w firmie produkcyjnej,
• komunikatywna znajomość języka angielskiego,
• gotowość do wyjazdów służbowych (do pozostałych oddziałów firmy).

Klient oferuje:

• pracę w międzynarodowym środowisku,
• możliwość rozwoju zawodowego.

Osoby zainteresowane podjęciem pracy na w/w stanowisku prosimy o przesłanie aktualnego CV wraz z podaniem numeru referencyjnego lub nazwy stanowiska w temacie maila na adres e – mailowy info@horyzont.pl

W aplikacji prosimy zawrzeć klauzulę:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.97, Dziennik Ustaw Nr 133 Poz. 883)

szukam pracy w Warszawie

Mam kwalifikacje starszego inspektora ds. bhp fachową wiedzę, doświadczenie i szukam pracy w Warszawie, szkolenia okresowe, ryzyko zawodowe, postępowanie powypadkowe, pełna dokumentacja, pozdrawiam

niedostosowanie stanowiska pracy a wypadek

Cytat:Od niedawna zajmuję sie sprawami bhp (brak mi jeszcze doświadczenia, a przede wszystkim siły przebicia). Mam problem , otóz pracownik zgłosił wypadek pzry pracy(spadł z drabiny podczas wchodzenia na nią). Powodem wypadku według mnie było niedostoswoanie warunków pracy do wykonywanych czynności (brak instruktażu pzred pzrystapieniem do pracy, bark nadzoru a przede wszystkim badń lekarskich ).Mimo to jdnak przełożony wydał polecenie wykonanie czynności(prace spawalnicze na wysokośc około 3 m). Skutek juz znamy. Problem polega na tym, ze pracodwca nie chce uznać wypadku pzry pracy, poniważ stwierdził, że pracownik mogł odmówic wykonania pracy. Wiem że nie ma RACJI NIE UZNAJĄC zdarzenia za wypadek pracy.
Prosze o pomoc, co wtedy gdy pracodawca nie zatwierdzi protokołu powypadkowego, mimo że zespół powypadkowy uzna że jest to wypadek.


Witam - Mati, piszesz o przyczynach w/w wypadku ale są to tzw przyczyny pośrednie. Nie podajesz natomiast co było główna przyczyna wypadku - co spowodowało, że pracownik spadł z drabiny: nadmiernie się wychylił, obsunęła się drabina, wchodził z obciążeniem np. ponad 10 kg, a może zakręciło mu się w głowie, nie miał uprawnień spawalniczych itd. Ponadto w takim przypadku powinna być opracowana specjalna instrukcja wykonywania prac pożarowo niebezpiecznych jak również zabezpieczenie ppożarowe miejsca pracy.
Natomiast pracodawcy możesz wytłumaczyć, że bardzo często jest tak, iż pracownik bojąc sie o utratę pracy wykonuje polecenia przełożonego - nie zawsze zgodne z prawem i przepisami bhp.
Matia - Twoim zadaniem jest ustalenie okoliczności i przyczyn w/w wypadku oraz sporządzenie dokumentacji jak również stwierdzenie - czy jest to wypadek przy pracy. Fakt, że pracownik mógł odmówić wykonania polecenia nie decyduje o klasyfikacji wypadku. W tej sytuacji warunki wynikające z definicji wypadku zostały spełnione. Natomiast główną winę ponosi moim zdaniem pracownik nadzoru, wydający polecenie służbowe oraz pracodawca, który dopuścił do pracy osobę bez badan, i przypuszczalnie tego boi się twój pracodawca. Protokół zatwierdza pracodawca i jeśli tego nie zrobi, to nie Ty, a on naraża się na skutki - podejrzewam sprawę sądową.
Pozdrawiam - Andrzej

N - 9

Czy N-9 dołącza sie do dokumentacji powypadkowej przesyłanej do ZUS?
Czy poszkodowany powinien donieść zaświadczenie od lekarza prowadzącego dla bhp - owca?
dziękuję i pozdrawiam

Odmowa zatwierdzenia raportu przez pracodawce

Cytat:Witam - Obowiązek sporządzania analizy stanu bhp spoczywa nie na pracodawcy tylko na pracowniku służby bhp. W związku z tym pracownik służby bhp na podstawie odpowiednich materiałów i dokumentów sporządza analizę, która przedkłada pracodawcy. Pracodawca może ją zatwierdzać ale nie musi - jego broszka.
Osobiście taką roczną analizę po jej sporządzeniu omawiam i przedkładam oficjalnie pracodawcy na Komisji BHP. Pracodawca jak chce może z moim zdaniem polemizować, co zostaje ujęte w protokóle z posiedzenia komisji bhp i do niego należy decyzja co dalej z tą analizą zrobić.
Ponieważ analiza oparta jest na: dokumentacji powypadkowej, wynikach badań i pomiarów środowiskowych, protokółach i zaleceniach pokontrolnych wewnętrznych i zewnętrznych organów kontrolnych, w tym wystąpieniach, nakazach i decyzjach PIP i PIS wynikach przeglądów stanowisk pracy i innych dokumentach - to nie widzę powodu, dla którego stanu faktycznego pracodawca nie chciałby zatwierdzić. Przecież jest to syntetyczny materiał na podstawie którego należy formułować odpowiednie wnioski oraz podejmować decyzję w celu ograniczenia bądź likwidacji zagrożeń oraz poprawy warunków pracy.
Nawet jeśli np. ze względów na brak środków finansowych nie zrealizowano szkoleń czy też badań środowiskowych itd. to w takiej analizie należy to wykazać - niech pracodawca wie, że w tym przypadku złamał prawo bo skąpił na to pieniędzy.
Przypominam - analizę stanu bhp ma obowiązek sporządzić służba bhp, a co dalej z tym zrobi pracodawca, to jego sprawa.Autor wątku chyba jednak pyta o taki niuans, jak sprawic by oczywistą oczywistościa było że służba bhp
a) sporządziła analizę roczną - bo autor pisze ze sporządził
b) PRZEDSTAWIŁA TO PRACODAWCY - co jest treścią z naszego rozporządzenia.

i tu pkt.b) jest problemem. Jak udokumentować w jego przypadku że Pracodawca ja otrzymał do zapoznania sie.

moze byc wysyłką przez kancelarie, moze byc tak jak piszesz przedstawienie analizy na komisji bhp (bo czemu nie, choc pewnie trwa to godzinami),

u mnie w firmie, jako 3 rozzwiazanie - dostatecznym dowodem byłoby opublikowanie analizy rocznej na wewnętrznym portalu informatycznym i rozesłanie emaila do wszystkich z informacją o sporządzenia w/w.

Choc nie mam problemow z Pracodawcą w tym aspekcie i mam pieczątke pod dokumentem.

pozdr.
Worker

Czy każdy wypadek ucznia wymaga całej dokuamntacji?

Jesteśmy przy wypadkach uczniów, więc proponuję także omówmy kto jest w zespole powypadkowym.

Dyrektor szkoły jest obowiązany powołać zespół powypadkowy, którego zadaniem jest przeprowadzenie postępowania powypadkowego i sporządzenie dokumentacji wypadku.
2. W skład zespołu powypadkowego wchodzą:
1) pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy jako przewodniczący,
2) społeczny inspektor pracy, a w szkole, w której nie działa społeczna inspekcja pracy, pracownik szkoły wyznaczony przez dyrektora.
3. W pracach zespołu powypadkowego ma prawo uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, kuratora oświaty oraz rady rodziców.

Rozporządzenie o służbie BHP określa 22 zadania
Cytat:11) udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz w opracowywaniu wniosków wynikających z badania przyczyn i okoliczności tych wypadków oraz zachorowań na choroby zawodowe, a także kontrola realizacji tych wniosków,
12) prowadzenie rejestrów, kompletowanie i przechowywanie dokumentów dotyczących wypadków przy pracy, stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby, a także przechowywanie wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,ale też i zawiera zdanie
Cytat:Służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienione

(czytaj 22)

Każdy kto pracuje w szkole, wie, że takich wypadków (typu stłuczenie, skręcenie, pęknięcie lub lekkie złamanie) jest około 50. Licząc, że to np gimnazjum i wcale nieduże.
średnio 50 postępowań powypadkowych moim zdaniem trudniejszych niż wypadki przy pracy z uwagi na obecność nadzoru, zbierania informacji od poszkodowanego, od świadków (gdy nieletni przy rodzicach, wychowawcy czy pedagogu) opinii lekarskich - zawsze i wiele , wiele innych ....) Podpisy i zatwierdzenia, 2x rodziców lub prawnych opiekunów, dyrektora.

Jak się ma więc w takim razie wymiar zatrudnienia pracownika słuzby bhp do wymiaru zadań (niezgodnych z naszym Rozporządzeniem)
Czy może jest na to sposób..ustalić cennik gdy będzie postępowanie powypadkowe to dodatkowe 200 złotych w przypadku wypadku lekkiego, albo nadgodziny !

Etat w szkole przy zatrudnieniu do 100 pracowników to zwykle 0,20 etatu. wynagrodzenie
czekajcie spojrzę w widełki 859,5- 1443,20 jest to IX- XIII kategoria zaszeregowania
Teraz podzielmy tą maksymalną kwotę na etat 288,60 brutto. Można się doliczyć jakie są to kwoty wynagrodzenia dla BHPowca. Zwykle nie są maksymalne jednak.
Przy ustalaniu jednym czynnikiem jest wyłącznie pracownik i jego ilość, a gdzie te tysiące uczniów w takiej placówce.

Kochani i my chcemy, by było dobrze, by nasze dzieci miały opiekę w szkole nie żartujmy sobie. żałosne, ale prawdziwe.

Egzamin

A mnie - podobnie jak eMKe az "zatchło" jak przeczytałam formułę i treść pytań.... Brrr.....
A - w kwestii nauczania - powiem Wam, ze w ciagu ostatniego tygodnia mialam przyjemnosc ("przyjemnosc" piszę tylko dlatego, ze lubie tych mlodych ludzi, ktorym pomogłam a nie dlatego, ze owa przyjemnosc byla zwiazana z zagadnieniem...) udzielac pomocy w rozwiazywaniu podstawowych problemow studentom studiow podyplomowych z zakresu bhp.
Oboje powiedzieli mi, ze na zajeciach, w wielu tematach mowione jest wprost: "Co ja tu Panstwu bede duzo mowil - Panstwo to doskonale znacie z praktyki".
A problem polega na tym, ze organizatorzy i wykladowcy na tych studiach maja MYLNE wyobrazenie, ze zaplacono za papierek (tylko i wylacznie) i nie biora pod uwage tego, ze studiuja rowniez ludzie mlodzi - "świeżynki", ktorzy o bhp nie maja pojecia ani bladego ani zielonego....
Nie cwiczy sie z nimi sporządzania dokumentacji powypadkowej, nie omawia tresci najwazniejszych aktow prawnych, ktore sa nam w naszej pracy niezbedne na codzien, ba! nie przerabia sie z nimi nawet dzialu X Kodeksu Pracy.....
Za to omawiaja od razu - maszyny, hałas, oswietlenie itp... A podstaw dzialania sluzby bhp nie znaja wcale....
Wierzcie mi, a moze tez macie podobne doswiadczenia lub sygnaly - to, co sie teraz dzieje na tych studiach i to, czego sie uczy (a raczej NIE UCZY) wola o pomste do nieba.....
I rzesza takich WYKSZTALCONYCH bhpowcow bedzie w majestacie prawa zajmowala miejsca ludzi doswiadczonych, sprawdzonych, potrafiacych sobie radzic z problemami w naszej pracy....Tylko dlatego, ze tamci są zbyt "dojrzali" i za blisko emerytury, zeby sie uczyc...Upssss... Nie - "zeby sie uczyc". Zeby ZAPLACIC ZA PAPIEREK.
Wrrrrr..............
Czego by nie mowic - podyplomowka w CIOPIE, ktora robilam 5 lat temu uczyla po kolei wszystkiego. I teoretycznie i praktycznie. I nikt nie mowil: "przeciez Wy wszystko wiecie......"
No, ja to juz bylam z praktyką ale - po tych zajeciach nawet te "swiezynki" musialy sobie umiec poradzic np. z wypadkiem przy pracy......
Mało tego. Na TYCH studiach studenci nie dostaja ZADNYCH materialow, zadnych skryptow.... Dziewczyna, jak zobaczyla moje skrypty z CIOPU zrobila oczy jak spodki... Ze tak bywa.......
No. Straszne. O tempora, o mores!!